czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 12 czerwca 2014
  • wyświetleń: 2596

Sukces gimnazjalistów z GP nr 1

Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego zajęło wysokie, II miejsce w piątej edycji Wojewódzkiego Konkursu - Edukacja regionalna w szkole.

Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem Region-Ludzie-Sztuka. 6-osobowa drużyna złożona z uczniów klas pierwszych i drugich: Sary Micor, Zuzi Szkutnik, Wojtka Buczka, Karoliny Nycz, Kingi Olearczyk i Klaudiusza Tyca zmierzyła się w bezpośredniej rywalizacji z dwoma gimnazjami i jedną szkołą ponadgimnazjalną zakwalifikowanymi do finału w tej grupie wiekowej. Przez organizatorów zaplanowane zostały zadania do wykonania na estradzie i w terenie.

gp nr 1
Gimnazjalistki z GP nr 1 na konkursowej scenie · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Uczniowie z GP 1 przygotowali piosenkę Powiadają, żem jest ładna ze "Śpiewnika śląskiego" Katarzyny Gaertner, którą wspólnie wykonali na scenie. Następne zadanie sprawdzało plastyczną wrażliwość uczniów - należało stojąc przy sztalugach narysować kredkami pastelowymi rodzajową scenkę, umiejscowioną w scenerii Skansenu, i uwzględniającą wskazaną drewnianą zabudowę.

Trzecią część konkursu wypełniła gra terenowa, podczas której w sześciu praktycznych zadaniach sprawdzono wiedzę uczestników. Niezbędne były wiadomości o: spektaklach teatralnych o tematyce śląskiej wystawianych na deskach teatrów województwa śląskiego, malarstwie nieprofesjonalnym tzw. Grupy Janowskiej, pomnikach autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, Wojciechu Kilarze i Jerzym Dudzie-Graczu i ich związkach ze Śląskiem oraz śląskiej pieśni ludowej w muzyce symfonicznej Henryka Mikołaj Góreckiego.

Drużyna z GP 1 uległa jedynie Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach, czyli... szkole ponadgimnazjalnej.

Uczniowie odebrali gratulacje i dyplomy z rąk Wojewody Śląskiego Piotra Litwy i Śląskiego Kuratora Oświaty Stanisława Fabera. Nagrodą rzeczową przekazaną szkole był sprzęt nagłaśniający, a indywidualnie członkowie drużyny obdarowani zostali słodyczami i upominkami ufundowanym przez Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Nad przygotowaniami uczniów do konkursu czuwali nauczyciele edukacji regionalnej i muzyki, a koordynatorem całości była pani Maria Koutny.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.