czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 czerwca 2014
  • wyświetleń: 1760

10 tys. zł dla młodych ekologów

14 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie odbyło się rozstrzygniecie konkursu EkoAktywni 2014 dla najlepszych organizacji społecznych prowadzących działalność proekologiczną.

Kandydatów do tego tytułu mogli zgłaszać burmistrzowie i prezydenci miast z terenu województwa śląskiego. Na konkurs wpłynęło ponad 50 wniosków. Nagrody przyznawano w 3 kategoriach i były to Zielone Czeki o wysokości 5 000, 7 000 lub 10 000 złotych.

ekoaktywni
Eko-aktywna młodzież z GP nr 1 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Gmina Czechowice-Dziedzice zgłosiła do konkursu Koło edukacji ekologicznej z Gimnazjum Nr 1, które realizuje projekt Arboretum Inspiruje. Czechowickie gimnazjum otrzymało jedną z czterech nagród głównych - czek na 10 000 zł.

Nagroda przyznana szkole i projektowi podsumowuje dotychczasowe działania i osiągnięcia. Projekt Arboretum Inspiruje od kilku lat zdobywa granty na działalność ekologiczną - dwukrotnie był laureatem konkursu "Po stronie natury", natomiast w tym roku otrzymał grant w programie "Z Kujawskim pomagam pszczołom". W swoich działaniach projekt wychodzi poza mury szkoły. Uczniowie nakręcili spoty reklamowe o gminnych pomnikach przyrody, uczestniczą w akcjach sprzątania świata i sadzenia lasu.

Gimnazjaliści prowadzą także zajęcia przyrodnicze i gry terenowe podczas pikników ekologicznych, Festiwali Nauki i gminnych Dni Dziecka i Dni Ziemi. Przyszkolne Arboretum ma patronat Śląskiego Ogrodu Botanicznego, współpracuje także z Nadleśnictwem Bielsko. Rozmach prowadzonych działań nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego grupy LOTOS S.A oraz zaangażowania Urzędu Miejskiego. Całokształt prowadzonych działań został wysoko oceniony w konkursie, w efekcie czego szkoła otrzymała tytuł EkoAktywni ‘2014.

Nagrodę z rąk Sławomira Brodzińskiego - Wiceministera Środowiska i Głównego Geologa Kraju oraz Adama Liwochowskiego - Zastępcy Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska odebrała Magdalena Jasińska - koordynatorka projektu wraz z grupą uczniów zaangażowanych w ów projekt. Urząd Miejski podczas uroczystości reprezentowała Bernadetta Klimek - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzedu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.