Wiadomości

  • 22 lipca 2014
  • 28 lipca 2014
  • wyświetleń: 5144

Czechowice w rankingu zamożności

Według jednego z najbardziej prestiżowych rankingów w Polsce - Zamożności Samorządów 2013, przeprowadzonego przez czasopismo Wspólnota - Czechowice-Dziedzice znajdują się na 184. miejscu.

184. pozycja naszego miasta jest niezła, bowiem w rankingu zestawionych jest 575 miejscowości. Ponadto, w ubiegłym roku Czechowice-Dziedzice znajdowały się o 10 oczek niżej. Najlepszą pozycję nasze miasto miało na starcie, była to 170. lokata.

W rankingu gmin wiejskich Bestwina umiejscowiła się na 1115. pozycji, co w porównaniu z zeszłym rokiem (wtedy gmina była na 1081. miejscu) nie napawa władzy satysfakcją. Podobnie jak w przypadku Czechowic-Dziedzic, najlepszą lokatę Bestwina zajmowała w pierwszych latach przeprowadzania rankingu - 837.

- Poziom zadłużenia samorządów utrzymuje się (już trzeci rok z rzędu) na mniej więcej stabilnym poziomie. Poziom długu zmniejszył się w gminach i powiatach, natomiast wzrósł w miastach na prawach powiatu i województwach - interpretuje wyniki autor rankingu prof. Paweł Swianiewicz.

Warto dodać, że pobliska Pszczyna zajmuje 46. miejsce w rankingu Zamożności Samorządów 2013. Startuje ona w kategorii miasta na prawach powiatu.

---

Opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane są na podstawie danych z GUS. Z racji tego, iż są opracowywane na bazie zestandaryzowanych wskaźników, często są wykorzystywane przez samorządy np. na sesjach rad. Rankingi Wspólnoty ukazują tempo rozwoju oraz świadczą o jakości decyzji inwestycyjnych i administracyjnych, podejmowanych przez samorządy.

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.