Wiadomości

  • 28 lipca 2014
  • wyświetleń: 4701

Nowa monografia o Zabrzegu

Stowarzyszenie Przyjazny Zabrzeg im. ks. Józefa Londzina wydało właśnie "Monografię Zabrzega do roku 1939" obejmującą czasy od pradziejów aż do sierpnia 1939 roku.

Monografia Zabrzega
fot. SK


Książka zawiera wiele niepublikowanych dotąd artykułów i ciekawostek. Unikatowe zdjęcia, dokumenty, rysunki, wykresy, tabele oraz materiały graficzne czynią z tej pozycji bardzo ciekawą lekturę, która z pewnością zainteresuje nie tylko mieszkańców Zabrzega.

Kolejne rozdziały książki zawierają informacje dotyczące m.in. powstania miejscowości, środowiska geograficznego, prahistorii, pieczęci i herbu. Sporo miejsca autorzy poświęcili tematom związanym z Kościołem, historycznym dzielnicom, szkolnictwu, gospodarce, straży, kolei, czy organizacjom społecznym. Czytelnicy mogą również przeczytać o klęskach żywiołowych, warunkach mieszkaniowych zabrzeżan, gminie zabrzeskiej czy obejrzeć najstarsze mapy Zabrzega.

- Książka ma służyć kultywowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego. Ma przyczynić się do promocji terenu wśród turystów oraz do zachowania miejscowych tradycji - tłumaczą autorzy monografii. Wszystko po to, aby pogłębić wiedzę historyczną związaną z regionem i przynależnością Zabrzega do Śląska Cieszyńskiego.

Monografia została wydana w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków "Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie" w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013

nan / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.