Wiadomości

  • 31 lipca 2014
  • 1 sierpnia 2014
  • wyświetleń: 75035

Nawałnica nad Czechowicami

Duża nawałnica, która w godzinach popołudniowo-wieczornych w czwartek przeszła nad województwem śląskim, dała się we znaki mieszkańcom Czechowic-Dziedzic.

Relacja na żywo:

Piątek, 11.30
IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że na terenie województwa śląskiego mogą wystąpić dziś silne burze z gradem od godz. 12:00 do godz. 24:00. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie opady gradu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%.

Piątek, 11.15
W nocy z czwartku na piątek śledziliśmy z bliska poczynania strażaków - zarówno zawodowych, jak i ochotników - policji oraz straży miejskiej. Przez kilka godzin pracy w terenie powstała obszerna fotorelacja z interwencji na terenie naszego miasta.

Czechowice-Dziedzice pod wodą - 31.07-01.08.2014 · fot. ab / czecho.pl, polnoc


Piątek, 10.02
Zakończyły się utrudnienia na odcinku kolejowym Czechowice-Dziedzice - Pszczyna. Odwołano również zastępczą komunikację autobusową.

Piątek, 9.48
Z powodu obfitych opadów deszczu w dniu 31 lipca roku odkryty basen MOSiR został całkowicie zalany, a basen "Wodnik" lekko podtopiony. Straty są obecnie szacowane. Jest duże prawdopodobieństwo otwarcia basenu wodnik już w poniedziałek (4 sierpnia). Basen odkryty wymagał będzie większych zabiegów.

Piątek, 9.46
W wyniku nawałnicy, która przeszła w czwartek przez naszą gminę, w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach wystąpiła m.in. awaria centrali telefonicznej oraz sieci internetowej.

W związku z tym mogły i nadal mogą występować utrudnienia w dostępie telefonicznym i elektronicznym do Urzędu Miejskiego i jego serwisów teleinformatycznych i internetowych, zaś w piątek - w związku z zaistniałą awarią i trwającymi intensywnymi pracami nad usuwaniem jej skutków - obsługa mieszkańców odbywa się w ograniczonym zakresie.

Piątek, 9.07.
Wieczorne i nocne działania w naszej gminie podsumowała Państwowa Straż Pożarna z Bielska-Białej:

Strażacy w całym powiecie interweniowali ponad 150 razy, w dalszym ciągu trwa wypompowywanie wody z budynków jednorodzinnych.

W Czechowicach-Dziedzicach zalało dworzec PKP. Od godziny 21 do 4.30 ruch pociągów był wstrzymany. Strażacy wypompowali wodę z zalanych peronów i po godzinie czwartej pierwsze składy wznowiły ruch. Ponadto prowadzili działania (wypomowyanie wody) na terenie czechowickiej walcowni mieszczącej się przy ulicy Kaniowskiej, Fabryki Zapałek Czechowice, przychodni, budynków użyteczności publicznej, sklepu Kaufland oraz m.in. na ulicy Falistej, Liszki oraz Wodnej.

W Ligocie samochód osobowy wjechał w zalaną wodą drogę i nagle auto zaczęło się unosić. Dyżurny straży pożarnej zadysponował zastępy z dwóch stron drogi, jednocześnie pozostając w kontakcie telefonicznym ze zgłaszającym . W pojeździe znajdowały się dwie osoby, którym udało się opuścić pojazd o własnych siłach. Działania strażaków ograniczyły się do wyciągnięcia samochodu.

W Bestwinie przy ulicy Witosa budynki były doszczętnie zalane. Strażacy mogli się do nich dostać tylko przy pomocy łodzi i pontonów. Obiekty przy ulicy Rzecznej oraz Hallera zalane były do wysokości pół metra. W Kaniowie na Dankowickiej powstało ogromne rozlewisko, z kolei przy ulicy Kóski i Dworskiej strażacy pompowali wodę, aby nie dopuścić do zalania tamtejszych budynków jednorodzinnych. W Bestwince zalało hurtownię spożywczą Imperium mieszczącą się przy ulicy Zagrodnej, a także budynki mi.in. przy ulicach Braci Dudów oraz ulicy Floriana.


Piątek, 8.00
O godzinie 7.30 poziom na Iłownicy w Czechowiach-Dziedzicach wynosił 476 centymetrów, kiedy stan alarmowy to 420 cm, a ostrzegawczy - 376 cm.

Piątek, 3.40
Część jednostek straży pożarnej wraca do baz. My również powoli kończymy relację na żywo. Dziękujemy za wszystkie nadesłane informacje oraz zdjęcia. Za kilka godzin opublikujemy obszerną galerię zdjęć z akcji straży pożarnej oraz podsumowanie walki z żywiołem.

Piątek, 3.10
Działania strażaków trwają jeszcze m.in. na ulicy Łukasiewicza.

Piątek, 2.30
Sytuacja powoli się normuje. Strażacy interweniują na posesjach prywatnych, z których wypompowywana jest woda. Optymistyczne dla naszego miasta są również prognozy synoptyków, burzowy front przenosi się na północ województwa śląskiego.

powódź straż
Wypompowywanie wody z prywatnej posesji przy ulicy Rumana · fot. ab / czecho.pl


Piątek, 1.50
Zastępca burmistrza Maciej Kołoczek:
W ciągu pół godziny do godziny zostało zalanych wiele ważnych ulic w całej gminie. Drogi zmieniły się w rwące potoki. W wielu miejscach nie można było przejechać. Do godziny 1.00 objeżdżaliśmy całą gminę. To jedyny moment, żeby sprawdzić jak ta woda płynie, aby w przyszłości zmniejszać ryzyko zalania gminy. Nie ta się tego ryzyka wyeliminować, ale możemy je zmniejszać.

Piątek, 1.30
Rondo na Starej Gminie jest już całkowicie przejezdne.

Piątek, 1.23
Na ulicy Falistej interweniują trzy zastępy straży pożarnej. Wody wdarła się do gospodarstw. Mieszkańcy tej części miasta są zbulwersowani. Tak jak w pozostałych rejonach narzekają, że sytuacja się powtarza, a mimo wcześniejszych nieszczęść nie ma jakichkolwiek reakcji władz. Część z nich nie kryje frustracji i na pytanie czy chcieliby coś przekazać włodarzom, odpowiadają: Wysyłamy "pozdrowienia" dla naszego czechowickiego Mera.

powódź
Zalana ulica Falista · fot. ab / czecho.pl


Piątek, 1.02
Jak informują Koleje Śląskie, utrudnienia na odcinku kolejowym Czechowice-Dziedzice Południowe - Pszczyna potrwają co najmniej do godz. 10.00 w piątek.

Piątek, 1.01
Rondo przy Starej Gminie jest już przejezdne z trzech stron: od strony ulic Mazańcowickiej, Niepodległości oraz Legionów (jadąc od Starej Kablowni). Zjazd od strony MOSiRu jest nadal nieprzejezdny.

Piątek, 0.41
Rozgoryczenia nie kryją również mieszkańcy ulicy Słowackiego. Sami wylewają wodę z posesji na ulicę. Głośno mówią, nie kryjąc czasem mocnych słów, że od nikogo nie otrzymują pomocy, choć taka sytuacja spotyka ich nie po raz pierwszy.

powódź
Mieszkańcy z ulicy Słowackiego sami walczą ze skutkami nawałnicy · fot. ab / czecho.pl


Piątek, 0.36
Ulicami Kaniowa przepływa błotna rzeka - alarmuje czytelnik kraken.

Piątek, 0.26
Mieszkańcy ul. Rumana: "Dziękujemy" panu burmistrzowi i radzie miejskiej za sytuację, która nawiedza nas co roku. Od kilku lat staramy się o załatwienie naszego problemu. W tym roku podjęto ustalenia, ale prac żadnych nie przeprowadzono.

Piątek, 0.15
Dwie jednostki straży pożarnej pompują wodę z gospodarstw przy ulicy Rumana. Zalanych zostało tu wiele posesji. Mieszkańcy przy pomocy OSP starają się walczyć z żywiołem.

powódź rumana
Wypompowywanie wody z prywatnej posesji przy ulicy Rumana · fot. ab / czecho.pl


Piątek, 0.09
Woda pompowana jest na ulicy Świętej Barbary. Mieszkańcy zwracają uwagę, że sytuacja z podtopieniami powtarza się tutaj po raz kolejny.

Piątek, 0.01
Deszcz znowu ustał.

Czwartek, 23.56
Ulica Słowackiego od strony skrzyżowania z ulicą Traugutta została zamknięta. Trasa została odgrodzona taśmą. Patrząc na wysokość wody stojącej na pobliskim parkingu, zalecamy unikanie tej drogi.

zamknięta ulica słowackiego
Ulica Słowackiego jest nieprzejezdna · fot. ab / czecho.pl


Czwartek, 23.48
Wielu mieszkańców zwraca uwagę, że Czechowice-Dziedzice po raz kolejny znalazły się pod wodą i nie kryje związanego z tym oburzenia, często pod adresem włodarzy. Czytelniczka Klaudia na profilu czecho.pl na faceboku: Co rok to samo, nie znam się, ale może w końcu by z tym coś zrobili? Sytuację stara się załagodzić Mateusz: A co mają zrobić, wstrzymać deszcz? Taki region...

Czwartek, 23.47
Dla podróżujących koleją na odcinku Pszczyna - Czechowice Dziedzice Płd - Pszczyna uruchomiona została zastępcza komunikacja autobusowa z powodu zalanych torów. Pociąg relacji Katowice - Zwardoń jest opóźniony ok.120 minut, Katowice - Żywiec 160 minut, a Katowice - Zwardoń 50 minut.

Czwartek, 23.46
Zalane jest torowisko na stacji kolejowej oraz pierwszy peron.

zalane torowisko
Zalane torowisko na stacji Czechowice-Dziedzice - 31.07.2014, godz. 23.45 · fot. ab / czecho.pl


Czwartek, 23.45
Na głównym dworcu kolejowym widać ślady po dzisiejszej ulewie. Podtopienia w poczekalni oraz innych pomieszczeniach na parterze budynku sięgały kilkunastu centymetrów. Woda już opadła.

Czwartek, 23.40
W okolicy Centrum Handlowego Stara Kablownia nie działa oświetlenie drogi. Panuje tu półmrok. Na parkingach (górnym i dolnym) Starej Kablowni wody nie ma.

Czwartek, 23.39
Nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 1 z ulicą Legionów. Apelujemy o szczególną ostrożność w tym miejscu.

Czwartek, 23.21
Niestety deszcz znów się nasila. Zaczyna regularnie padać.

Czwartek, 23.14
Studzienki nie przyjmują już wody. W wielu miejscach (między innymi na rondzie przy Starej Gminie) więc wybijają. Taka sytuacja może się utrzymywać dopóki strażacy nie wypompują wody.

Czwartek, 23.12
Znów zaczął padać deszcz. Póki co to mżawka, miejmy nadzieję, że większych opadów już w nocy nie będzie.

Czwartek, 23.12
Rondo przy Starej Gminie jest nieprzejezdne. Z dwóch stron blokują je policjanci i strażnicy miejscy. Nikt nie pilnuje jednak wjazdu od strony ulicy Niepodległości i tutaj kierowcy starają się je przejechać.

Rondo przy Starej Gminie - 31.07.2014, godz. 23.00 · fot. ab / czecho.pl


Czwartek, 23.11
Woda wdziera się do ogródków przy ulicy Wodnej i kilkaset metrów dalej, przy ulicy Stawowej.

Czwartek, 23.06
Burmistrz Marian Błachut: Z uwagi na trwające obecnie intensywne opady deszczu, przekroczenie stanu alarmowego na Iłownicy i podnoszenie się poziomu wód w pozostałych rzekach i potokach proszę o zachowanie szczególnej czujności.

Czwartek, 22.56
Rondo Legionów-Bestwińska pod wodą. Czytelnicy informują nas o przynajmniej kilku zalanych samochodach, których prowadzący starali się przedrzeć tą trasą.

Czwartek, 22.54
Zalana jest ulica Wenecka.

Czwartek, 22.52
Strażacy w pierwszej kolejności reagują tam, gdzie potrzeba pomocy jest największa, między innymi w miejscach, gdzie woda wdarła się lub wdziera do domów. Duże podtopienia są między innymi w ogródkach przy ulicy Legionów.

ogród
Tak po nawałnicy wygląda ogród jednej z posesji przy ulicy Legionów · fot. ab / czecho.pl


Czwartek, 22.50
Otrzymaliśmy kolejne informacje od czytelników. Zalane są okolice Kauflandu i Naszego Domu. W niektórych miejscach woda może sięgać metra.

Czwartek, 22.49
Po kilku godzinach przestał padać deszcz.

Czwartek, 22.40
Na szczęście deszcze są coraz mniejsze. Ulewa powoli zmienia się w mżawkę.

Czwartek, 22.37
Zalana są okolice pomiędzy ulicą Legionów a ulicą Pasieki. Droga jest praktycznie nieprzejezdna. Mimo, że straż miejska kieruje kierowców objazdami, to znajdują się śmiałkowie, którzy chcą pokonać ten fragment drogi. Jedna z ryzykujących osób w ten sposób zalała samochód (został on już przepchnięty na pobocze). My radzimy unikać tej trasy.

legionów
Zalana ulica Legionów · fot. ab / czecho.pl


Czwartek, 22.28
O podtopieniach informują nas również mieszkańcy Ligoty.

Czwartek, 21.50
Na wysokość krawężnika zalana jest ulica Mazańcowicka. W kilku miejscach woda wdziera się na tereny posesji.

Czwartek, 21.33
O podtopieniach alarmują nas mieszkańcy budynków przy ulicy Kopcia (łącznik ulic Niepodległości i Konopnickiej.

Czwartek, 21.26
Trudna sytuacja jest również w Zabrzegu. Jak informuje nas czytelnik "wszystko pływa".

Czwartek, 21.23
Pomiędzy blokami na Starej Gminie w wielu miejscach zalega woda na wysokość ok. 50 cm.

Czwartek, 21.19
Ulica Słowackiego (parking pod Kauflandem) całkowicie pod wodą. Jest nieprzejezdna.

Czwartek, 21.00
Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice wprowadzono alarm przeciwpowodziowy.

Czwartek, 20.39
Na odcinku Czechowice-Dziedzice - Czechowice-Dziedzice Południowe wystąpiła przerwa w ruchu pociągów z powodu zalania torów. Pociąg relacji Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała został odwołany na całym przebiegu.

dworzec
Zalany dworzec w Czechowicach-Dziedzicach · fot. ab / czecho.pl


Czwartek, 20.35
Największe problemy kierowcy sygnalizują nam w okolicy ronda na Starej Gminy.

Czwartek, 19.56
Od kilku godzin nad naszym regionem jest burza. Towarzyszą jej liczne wyładowania i duże ulewy. Większość dróg jest przejezdna, choć w wielu miejscach poziom wody sięgnął krawężnika.


Informacje o podtopieniach oraz ewentualnych utrudnieniach w ruchu prosimy przesyłać na adres redakcja@czecho.pl lub zamieszczać w komentarzach pod artykułem.

Nawałnica nad Czechowicami-Dziedzicami - 31.07.2014 · fot. nadesłane przez czytelnika, Aga, Małgorzata, Bogusława Glistak, Sid, M, Tanita, polnoc, CzechoMeteo, LogiMen, kraken, Paweł, ja, jl, Mieszkaniec, Andrzej, Krzysztof Sieracki, czytelnik


aka, ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.