czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 sierpnia 2014
  • wyświetleń: 2903

System ostrzegania przy zaporze

W piątek na terenie portu przy zaporze goczałkowickiej został uruchomiony pierwszy w Polsce innowacyjny system ostrzegania dla żeglarzy przed gwałtownym załamaniem pogody. Może także służyć turystom odwiedzającym samą zaporę.

Reklama

Ecoclima, ostrzeganie
Montaż systemu ostrzegania · fot. EcoClima


Ecoclima, ostrzeganie
System ostrzegania przed załamaniem pogody · fot. EcoClima


System powstał w ramach konsorcjum Ekoenergii z Katowic, Uniwersytetu Śląskiego oraz firmy Ecoclima. Jest on kolejnym elementem budowy mechanizmu ostrzegania i prognoz w oparciu o
radar pasma X oraz detektor burzy zainstalowany w Goczałkowicach-Zdroju na terenie Ekocentrum.

- Głównym elementem systemu jest detektor wyładowań, który obserwuje komórki burzowe w promieniu do 300 km, wykrywa zarówno wyładowania w chmurach jak i doziemne. Potrafi także identyfikować poprzedzające wyładowania "tarcia" w atmosferze,
które zwiastują rozpoczęcie burzy
- opowiada Adam Skowroński z firmy Ecoclima.

W dalszej kolejności dane z detektora są wysyłane poprzez system GSM/GPRS do układu kontroli lampy stroboskowej umieszczonej na słupie przy wejściu do portu. Jeżeli detektor wykryje zbliżającą się intensywną burze do zbiornika, automat lampy uruchomi ją i lampa zacznie migać z określoną częstotliwością. Będzie to sygnał dla pływających na zbiorniku iż trzeba wracać do portu/przystani. Lampę można rozbudować o syrenę dźwiękową dla zwiększenia efektu ostrzegawczego.

- Cały proces odbywa się automatycznie bez ingerencji człowieka. System posiada tą przewagę nad innymi rozwiązaniami, iż nie występuje efekt opóźnienia, często spowodowany długą drogą komunikatu ostrzegawczego od służb meteo do administratorów zbiorników - opisuje Adam Skowroński. Jak dodaje, system jest w pełni rozbudowywalny i można go także stosować w górach, nad morzem czy w miejscach imprez masowych.Lampa ostrzegawcza zainstalowana obecnie nad zbiornikiem jest w fazie testów i kontroli technicznej, ale spełnia już swoje podstawowe zadanie. W przyszłości wokół zbiornika pojawi się więcej takich lamp o większej mocy, które zapewnią wtedy bezpieczeństwo dla całego zbiornika i terenów okalających.

- System ostrzegawczy opracowany w ramach Parku Technologicznego Ekoenergii Katowice UŚ i Ecoclimy jest na tyle innowacyjny, iż powinny zainteresować się nim inne regiony Polski, a także być może podmioty zagraniczne - mówi Adam Skowroński.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.