czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 17 grudnia 2002
  • wyświetleń: 772

Z Betlejem do Czechowic

Czyli jak Betlejemskie Światło Pokoju dociera do Polski

ZACZĘŁO SIĘ W 1986 ROKU ...

Akcja Betlejemskiego Światła Pokoju została po raz pierwszy zorganizowana w roku 1986 przez Austriackie Radio i Telewizję w Linzu (ORF) jako część wielkiej bożonarodzeniowej akcji charytatywnej na rzecz niepełnosprawnych dzieci i osób potrzebujących. Akcja ta nosiła nazwę “Licht ins Dunkel”. Co roku przed Bożym Narodzeniem Światło jest zapalane w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez dziewczynkę lub chłopca z Górnej Austrii, wybranego przez ORF-Linz spośród dzieci, które wyróżniły się w działalności charytatywnej.

ZANIM DOTRZE DO POLSKI ...

Światło zapalone w Grocie Narodzenia Pańskiego przekazywane jest do Wiednia, gdzie tydzień przed Bożym Narodzeniem odbywa się uroczystość ekumeniczna, podczas której Betlejemskie Światło Pokoju odbierają mieszkańcy Wiednia oraz delegacje skautowe z wielu krajów Europy, między innymi Słowacy, od których Światło otrzymuje Związek Harcerstwa Polskiego. W tym roku uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbyło się w sobotę 14 grudnia o godzinie 14.00 w kościele pod wezwaniem św. Antoniego w Wiedniu.
Związek Harcerstwa Polskiego otrzymał Betlejemskie Światło Pokoju 15 grudnia o godzinie 10.00 na przejściu granicznym na Łysej Polanie z rąk skautów słowackich.

W POLSCE ...

Betlejemskie Światło Pokoju, po dwunastu latach doświadczeń, stało się nieodłącznym elementem polskich Świąt Bożego Narodzenia. Wraz ze świecą Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom stawiane jest na świątecznych stołach w naszych domach. W całej Polsce organizowanych jest wiele uroczystości związanych z przekazywaniem Betlejemskiego Światła Pokoju.

W CZECHOWICACH ...

Reprezentacja harcerzy z czechowickiego hufca udała się w niedzielę 15 grudnia na Jasną Górę, aby tam wziąć udział w uroczystościach przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Późnym wieczorem Betlejemskie Światło Pokoju było już w Czechowicach, a od poniedziałku roznoszone będzie do wszystkich parafii oraz instytucji naszego miasta.


Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj!
Zespół promocji i informacji Komendy Hufca ZHP

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.