czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 października 2014
  • wyświetleń: 2600

PG 1 laureatem konkursu

Stworzenie przestrzeni przyjaznej pszczołowatym, budowa domków, sadzenie roślin miododajnych to tylko niektóre działania podjęte w ramach zwycięskich projektów Konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Laureat z woj. śląskiego - Gimnazjum Publiczne nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach - udowodnił, w jaki sposób podjęte przez niego ekologiczne inicjatywy, przełożyły się na realną pomoc owadom.

W ramach projektu grantowego, przeprowadzanego przez uczniów PG 1, udało zrealizować się pożyteczne i ciekawe działania - zasadzono rośliny miododajne, zbudowano pszczeli hotel, zorganizowano wykłady o znaczeniu pszczół oraz Dzień bioróżnorodności.

- Postawiliśmy na 2 filary - edukację i konkretne działania na rzecz pszczołowatych. Dzięki temu wzrosła ilość nektarodajnych drzew oraz rabat. Prowadzona w naszej szkole oraz w innych placówkach pszczela edukacja, zwiększyła świadomość dzieci oraz młodzieży w zakresie pomagania pszczołom - komentuje koordynator realizowanego projektu.

Zwycięstwo w Konkursie grantowym pozwoliło na realizację nowatorskich form i metod pracy z uczniami. Podjęte działania wyeksponowały bardzo istotny problem kondycji pszczołowatych oraz poszerzyły wiedzę o ich życiu i zagrożeniach.

- Realizacja projektu jest atrakcyjnym sposobem nauki - dzięki prowadzonym działaniom edukacyjnym zwiększyła się świadomość ekologiczna dzieci. Dodatkowe korzyści to fakt, iż uczniowie mogą wykazać się samodzielną pracą - posadzić nektarodajne rośliny, zbudować domki dla pszczół samotnic. To zajęcia, które nie są na co dzień wykonywane przez uczniów. W przypadku zaangażowania uczniów do tych działań dostrzegają oni efekty swojej pracy oraz stają się bardziej uważni na potrzeby środowiska - dodaje.

Organizatorem Konkursu grantowego jest Fundacja Nasza Ziemia - partner merytoryczny programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Skierowany do placówek edukacyjnych w całej Polsce ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez wdrażanie realnych działań na rzecz pszczół.

Aby ubiegać się o grant, należało przygotować ciekawą koncepcję dotyczącą konkretnych działań na rzecz przyrody, a zwłaszcza pszczołowatych. W ramach projektów do wspólnego działania laureaci zaangażowali lokalną społeczność, dzięki której część zadań udało się zrealizować na większą skalę.

- W tym roku wsparcie otrzymało 16 podmiotów, które dzięki realnym działaniom miały szansę zrobić coś pożytecznego dla tych wyjątkowych owadów. Udział w takim przedsięwzięciu to sposób na pokazanie wszystkim Polakom, że każdy z nas może podjąć działania na rzecz przyrody. Dzięki temu kształtowana jest świadomość ekologiczna społeczeństwa - mówi Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.