czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 października 2014
  • 10 października 2014
  • wyświetleń: 1547

Wybory: 300 zł dla członków komisji

Co najmniej po 300 złotych otrzymają członkowie obwodowych komisji wyborczych, którzy będą wydawać i liczyć głosy 16 listopada w czasie wyborów samorządowych. Do 17 października pełnomocnicy komitetów wyborczych mają czas, by zgłosić kandydatów do pełnienia tej funkcji.

W gminie utworzonych zostanie ponad 20 punktów do głosowania. W każdej obwodowej komisji zasiądzie od 6 do 8 osób.

To odpowiedzialna funkcja, ponieważ te osoby nie tylko będą wydawać karty wyborcze mieszkańców, ale także liczyć wyniki dla obwodu, w którym odbywa się głosowanie, a następnie te dane przekazywać kolejnym instytucjom.

Kandydatów do komisji zgłaszać do 17 października mogą według kodeksu wyborczego wyłącznie pełnomocnicy komitetów wyborczych, pod warunkiem, że w okręgu została zarejestrowana zgłoszona przez nich lista kandydatów na radnych lub zarejestrowany został kandydat na wójta lub burmistrza w danej gminie.

W przypadku zgłoszenia do składu obwodowej komisji wyborczej liczby kandydatów przekraczającej dopuszczalny skład komisji, skład komisji zostanie ustalony w drodze publicznego losowania.

Obwodowe komisje wyborcze powołane zostaną najpóźniej do 27 października (na trzy tygodnie przed wyborami), wtedy też ich skład zostanie podany do publicznej wiadomości.

Dieta dla członków obwodowych komisji wyborczych w porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi wzrosła ponad dwukrotnie. W tym roku 300 zł dostanie każdy członek obwodowej komisji, a przewodniczący może liczyć na 380 zł.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.