Wiadomości

  • 8 listopada 2014
  • 16 listopada 2014
  • wyświetleń: 3219

XVI edycja Nagrody im. Londzina

W tym roku do prestiżowej nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina z gminy Czechowice-Dziedzice nominowano Stowarzyszenie "Przyjazny Zabrzeg" im. ks. Londzina. Z sąsiedniej gminy Bestwina nominację otrzymała Orkiestra Dęta Gminy Bestwina.

Londzin
Medal z podobizną ks. Józefa Londzina.


Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie funkcjonuje od 1998 r. i zrzesza ponad 40 członków. Od początku jej istnienia jej prezesem jest Stanisław Hamerlak, a kapelmistrzem najpierw Józef Maziarz, a od 2000 r. Urszula Szkucik-Jagiełko. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe i wojewódzkie. Jest organizatorem Międzygminnej Rewii Orkiestr Dętych. Koncertuje poza granicami kraju, zdobywa wiele nagród, przywiązuje dużą wagę do szkolenia młodych adeptów muzyki. Z okazji dziesięciolecia orkiestra wydała swoją własną płytę. Odznaczona Złotą Honorową Odznaką "Zasłużony dla Województwa Śląskiego".

Orkiestra Dęta Gminy Bestwina
Orkiestra Dęta Gminy Bestwina.


Stowarzyszenie "Przyjazny Zabrzeg" im. ks. Londzina powołane zostało w 2010 roku w wyniku przekształcenia Stowarzyszenia Na Rzecz Budowy Pomnika im. Ks. Józefa Londzina. Celem Stowarzyszenia jest działalność na rzecz społeczności lokalnej wzorem działalności księdza Londzina. Jako priorytet uznano kształtowanie świadomości młodego pokolenia. Mając na uwadze miejscowe tradycje stowarzyszenie utworzyło ognisko muzyczne i warsztaty nauki gry oraz zakupiło instrumenty dla uczących się dzieci. Jest organizatorem Konkursu Amatorskich Ognisk Muzycznych w Zabrzegu.

Propaguje popularyzację flagi państwowej podczas świąt narodowych w każdym zabrzeskim domu oraz realizuje oryginalny projekt związany z ogólnoświatowym Orszakiem Trzech Króli i kolędowaniem ulicami Zabrzega. Stowarzyszenie wydało "Monografię Zabrzega do roku 1939 r." oraz zorganizowało w Zabrzegu Piknik Filmowy wraz z Lokalną Grupą Działania "Ziemia Bielska". Aktywnie włączyło się w organizację imprezy "Polsko-słowacki sposób na ziemniaka" i co roku organizuje Międzynarodowe Mistrzostwa Gry w taroki. Wspiera finansowo Zespół Regionalny "Zabrzeg", amatorską drużynę siatkarską oraz szkółkę judo. Organizuje również Międzynarodowy Biegowy Memoriał im. Henryka Puzonia oraz Bieg Śladami Józefa Londzina.

---

Nagroda im. Ks. Józefa Londzina - wielkiego patrioty, posła, działacza społecznego i samorządowego została ustanowiona przez Starostę Bielskiego z okazji 70. rocznicy śmierci księdza. Każda gmina powiatu bielskiego co roku nominuje do tej nagrody osobę lub grupę.

Patronem nagrody jest ksiądz prałat Józef Londzin, urodzony w Zabrzegu koło Czechowic-Dziedzic. Był to wielki kapłan, społecznik, patriota i poseł, działacz polski na Śląsku Cieszyńskim na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie ks. Józef Londzin jest patronem Zespołu Szkół w Zabrzegu. W rodzinnej wsi zbudowano ks. Londzinowi tuż przy kościele pomnik. W Zabrzegu działa również Stowarzyszenie jego imienia.

BM / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.