Wiadomości

  • 14 listopada 2014
  • 16 listopada 2014
  • wyświetleń: 5322

Jak głosować? Ważne informacje

Mieszkańcy w tym roku wybierają samorządowców. Jak będzie przebiegać głosowanie, co koniecznie trzeba zabrać ze sobą, a także czym będą różniły się karty do głosowania? O tym wszystkim poniżej.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Głosować będzie można od godziny 7.00 rano do godziny 21.00 w specjalnie przygotowanych obwodowych komisjach wyborczych na terenie całego powiatu.

Idąc głosować, koniecznie trzeba ze sobą zabrać dowód tożsamości ze zdjęciem. Na jego podstawie zostaną wydane karty do głosowania.

Wybory samorządowe, karty do głosowania,głosowanie
Wzory kart do głosowania · fot. czecho.pl


Większość wyborców otrzyma cztery karty do głosowania (sytuacja może być inna w okręgach, gdzie tylko jedna osoba ubiega się o jeden mandat radnego).

Na karcie różowej będziemy wybierać burmistrza. Karta biała dotyczy wyboru do rady miejskiej. W tym roku po raz pierwszy tych radnych wybierać będziemy w jednomandatowych okręgach wyborczych, co oznacza, że z listy na karcie mandat zdobędzie tylko jedna osoba.

Na żółtych kartach wypisane zostaną imiona i nazwiska kandydatów do rady powiatu. Tutaj głosowanie odbywa się w dotychczasowej formie, a mandaty radnych zdobędzie kilku kandydatów (liczba zależna od okręgu). Ostatnia karta, w kolorze niebieskim, służy do głosowania na kandydatów do sejmiku wojewódzkiego.

W każdym z powyższych głosowań, aby głos był ważny, można zaznaczyć "X" tylko przy jednym z kandydatów.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.