Wiadomości

  • 9 grudnia 2014
  • wyświetleń: 1218

Maraton Pisania Listów w GP nr 3

Za nami:

W Gimnazjum Publicznym nr 3 im. Ignacego Łukasiewicza w Czechowicach-Dziedzicach rusza XV Maraton Pisania Listów Amnesty International.

W weekend 13- 14 grudnia mieszkańcy Czechowic-Dziedzic będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

W czasie Maratonu przez 24 godziny powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Będziemy pisać od godz. 12.00 w sobotę, 13 grudnia do godziny 12.00 w niedzielę, 14 grudnia. Zapraszamy każdego, komu bliskie są ideały wolności i solidarności oraz kto ma chęć podjąć działania na rzecz osób, których prawa są łamane.

Bohaterami Maratonu, w obronie których będziemy pisać listy w naszej szkole są:

1. Aktywistka Liu Ping z Chin, która była torturowana w areszcie i została skazana na 6,5 roku więzienia w czerwcu 2014 roku w ramach rządowego planu walki z korupcją. Jest jedną z wielu osób związanych z Nowym Ruchem Obywatelskim, które były nękane i/lub aresztowane w ramach akcji władz chińskich.

2. Paraskevi Kokkoni jest Romką mieszkająca w Grecji. Ona i jej niepełnosprawny umysłowo 23-letni siostrzeniec zostali pobici przez lokalnych mieszkańców w rasistowskim ataku. W listopadzie 2013 roku trzej mężczyźni zostali oskarżeni o poważne uszkodzenia ciała Paraskevi i jej siostrzeńca. Jednak sąd nie uwzględnił poprzednich rasistowskich ataków.

3. Społeczność Bhopalu w Indiach. W tym roku mija 30 lat od tragedii społeczności w Bhopalu w Indiach. Katastrofa miała poważne długotrwałe i międzypokoleniowe negatywne skutki dla sytuacji praw człowieka członków lokalnej społeczności. Ponad 500 000 ocalałych jest rannych lub niepełnosprawnych. Szczególny niepokój budzi trwałe skażenie środowiska na terenie fabryki w Bhopalu, która została porzucona po wycieku gazu. Katastrofa w Bhopalu jest studium przypadku nieudanych prób rozliczenia korporacji, która dopuściła się złamania praw człowieka.
4.Kobiety i dziewczęta z Mkhondo w RPA. Przypadek miejscowości Mkhondo w RPA pokazuje problem dostępu do opieki zdrowotnej dla kobiet w ciąży. W 25% przypadków śmierci kobiet podczas ciąży i porodu dałoby się uniknąć, gdyby miały one dostęp do opieki w czasie ciąży. W ramach Maratonu będziemy się domagać poszanowania praw kobiet i dziewcząt z Mkhando.

Dzięki Waszej pomocy zdołamy poprawić los wielu osób. Liczymy na przybycie i napisanie z nami choć jednego listu, albowiem...To może być najważniejszy list w naszym życiu.

Wioletta Czech i Barbara Zielińska- koordynatorzy szkolnej akcji.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.