Wiadomości

  • 12 grudnia 2014
  • 15 grudnia 2014
  • wyświetleń: 5175

Gmina na 261. miejscu w kraju

Gmina Czechowice-Dziedzice zajęła 261 miejsce w kraju w rankingu "Sukces mijającej kadencji (2010-2014)", który przygotowało opiniotwórcze czasopismo "Wspólnota". To lepiej niż przed czterema laty, ale słabiej niż w okresie 1998-2006.

Inicjatorzy rankingu wzięli pod uwagę: potencjał dochodowy budżetów samorządowych, zamożność per capita, zmiany w gospodarce lokalnej i na rynku pracy, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, a także infrastruktury technicznej w zakresie usług, za które odpowiadają gminy (m.in.: powierzchnię oddanych mieszkań, podłączenie do kanalizacji i instalacji gazowej, liczbę ścieżek rowerowych). Punktem porównawczym były również wskaźniki społeczne związane z edukacją, takie jak: wyniki sprawdzianu na koniec szkoły podstawowej, odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-5 lat czy tzw. "Edukacyjna Wartość Dodana" w szkołach gimnazjalnych.

Na podstawie tych danych stworzono zestawienia, osobno dla miast na prawach powiatu, osobno dla miast powiatowych oraz osobno dla małych miast i gmin wiejskich.

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Czechowice-Dziedzice znalazły się w kategorii małych miast. Oceniono w niej 575 miejscowości z całej Polski. Nasza gmina zajęła miejsce 261. Dla porównania jeszcze cztery lata temu była 407. Z kolei w latach 2002-2006 była notowana na 78. pozycji, a za pracę 1998-2002 - na 57.

W województwie śląskim najwyżej oceniono Imielin (10. pozycja). W ogólnopolskim zestawieniu wygrała Krynica Morska (woj. pomorskie), przed Józefowem i Podkową Leśną (obydwie miejscowości z woj. mazowieckiego).

Gmina została wysoko oceniona w kategorii "Sukces ekonomiczny" - na 36. miejscu w kraju. Wyżej w województwie oceniono tylko Sośnicowice. Wygrało Puszczykowo z Wielkopolski.

Sąsiednia Bestwina w rankingu gmin wiejskich zajęła 650. lokatę, czyli znalazła się o 47 miejsc niżej niż poprzednio. W latach 2002-2006 była to pozycja 279.

Jak oceniona przez "Wspólnotę" zostanie obecna kadencja samorządowców? Na odpowiedź musimy poczekać do 2014 roku.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.