czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 grudnia 2014
  • wyświetleń: 6615

Kanał ulgi za ponad 2.000.000 zł

Firma Skanska wybuduje kanału ulgi od ul. Jasnej do rzeki Wisły. Inwestycja będzie kosztowała 2.081.558,18 zł brutto. Inwestycja ma na celu ochronę północnych terenów miasta przed zalewaniem i podtapianiem.

Reklama

Zadanie będzie realizowane w cyklu dwuletnim. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na okres wakacyjny przyszłego roku.

Budowa kanału ulgi od ul. Jasnej do rzeki Wisły ma objąć m.in. odbudowę kanału odprowadzającego wody deszczowe z osiedli Barbara i Renardowic do rzeki Wisły. Główny cel zadania to ochrona przeciwpowodziowa Osiedli Barbara i Renardowice oraz całej północnej części miasta, poprzez budowę kanału odprowadzającego nadmiar wód deszczowych z tego rejonu. Kanał ma biec od skrzyżowania ul. Jasnej i ul. św. Barbary do rzeki Wisły, głównie po trasie istniejącego kanału. Długość kanału to około 850 metrów.

W pierwszym etapie na kanale ulgi planuje się wykonanie prac ,które zapoczątkują jego funkcjonowanie w sposób zapewniający odprowadzenie nadmiaru wód w okresie zagrożeń.

Prace będą polegać na wycince drzew i krzewów w terenie inwestycji oraz wykonanie komory rozdzielczej (z możliwością rozdziału wód) i przepustu pod groblą. Wykonanie tych prac umożliwi tymczasowe funkcjonowanie kanału ulgi, gdyż w dalszym biegu kanał jest przepustowy i pomimo jego złego stanu technicznego (zamulenia) jest w stanie przeprowadzić nadmiar wód do przepustu wałowego.

Natomiast w kolejnym etapie prac wykonawca ma zrealizować roboty ziemne na pozostałych odcinkach i zabezpieczyć wykonane wykopy i instalacje m.in. elementami betonowymi "na zamek" w systemie łańcuchowym na podsypce żwirowej - i to jest najbardziej kosztowna część inwestycji.

Gmina Czechowice-Dziedzice stara się o dofinansowanie zadania ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.