czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 grudnia 2014
  • 7 stycznia 2015
  • wyświetleń: 17178

Orszak Trzech Króli - zdjęcia

Już po raz piąty ulicami Zabrzega przeszedł Orszak Trzech Króli. Orszak wyruszył popołudniu spod Domu Strażaka. Następnie przeszedł ulicami miejscowości na stadion, gdzie Królowie symbolicznie pokłonili się Świętej Rodzinie

Reklama

Orszak Trzech Króli w Zabrzegu - 06.01.2015 · fot. Łukasz Kwaśniewski


We wtorek 6 stycznia ulicami Zabrzega przeszedł Orszak Trzech Króli. W południe tłum mieszkańców Zabrzega, gminy Czechowice-Dziedzice i gości z innych miejscowości wyruszył z placu przed Domem Strażaka w kierunku miejscowego stadionu LKS Sokół. Hasło tegorocznego przemarszu brzmiało: "Radość, Pokój, Rodzina".

W barwnym orszaku, zorganizowanym w Zabrzegu po raz piąty, wzięło udział kilkuset uczestników. Każdy z nich otrzymał koronę, okolicznościowe emblematy, śpiewnik, a także ciepły posiłek na zakończenie. Na trasie marszu uczestnicy śpiewali kolędy przy akompaniamencie, jaki zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta, działająca przy Miejskim Domu Kultury.

Orszak Trzech Króli w Zabrzegu - 06.01.2015
Orszak Trzech Króli w Zabrzegu - 06.01.2015 · fot. Łukasz Kwaśniewski


Uroczysty pochód prowadzili Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Mędrcy wędrowali w towarzystwie wspierających ich orszaków (każdy z nich miał kolorystyczną symbolikę) i swoją świtę. Rycerze i wojownicy z dwórkami wspierali królów w odnalezieniu tego, czego poszukują.

Orszak Kacpra - władcy z Europy (czerwony) głosił radość, orszak Melchiora przybywającego z Azji (zielony) - pokój, natomiast orszak Baltazara - króla z Afryki (niebieski) - te dwie wartości odnajdywał w rodzinie.

Orszak Trzech Króli w Zabrzegu - 06.01.2015
Orszak Trzech Króli w Zabrzegu - 06.01.2015 · fot. Łukasz Kwaśniewski


Dlaczego tegoroczny orszak koncentrował się na słowach "pokój", "radość", "rodzina"? Odnosiły się one do wypowiedzi papieża Franciszka z 29 grudnia 2013 r., kiedy w Dzień Świętej Rodziny, przypominał, że do osiągnięcia pokoju i radości w rodzinach niezbędne jest częste mówienie sobie nawzajem "proszę", "dziękuję" i "przepraszam".

Królewskie orszaki przeszły w 317 miejscowościach w Polsce oraz w 15 miastach poza granicami kraju. Niepowtarzalne uliczne jasełka w naszej okolicy odbyły się m.in. w Bielsku-Białej, Cieszynie, Porąbce, Kobiernicach, Skoczowie i Rajczy.

Orszak Trzech Króli w Zabrzegu - 06.01.2015
Orszak Trzech Króli w Zabrzegu - 06.01.2015 · fot. Łukasz Kwaśniewski


Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Było obchodzone dużo wcześniej niż Boże Narodzenie. Upamiętnia ono moment, kiedy Trzej Królowie (Magowie) udali się ze wschodu, by złożyć pokłon i dary nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Do żłóbka zaprowadziła ich Gwiazda Betlejemska. Kulminacyjna scena Orszaku odegrana została w stajence na stadionie. Trzej Królowie (w ich role wcielili się ks. Dawid Majdak- miejscowy wikary, Błażej Londzin i Maciej Kiełbas) oddali kolejno hołd Dzieciątku:

  • Jam jest Kacper VII, wyruszyłem z kontynentu europejskiego, aby szukać Radości. Gwiazda wskazywała mi drogę. W dalekiej podróży z Europy do Betlejem odkryłem, że Ty Boże jesteś Radością ludzkiego serca, i że tą radością mamy się dzielić. Dziękuję Panie za to. Przynoszę w darze złoto, bo Ty jesteś Królem i Tobie należą się wszelkie bogactwa ziemi. Przynoszę Tobie Panie złoto, gdyż wiem, że możesz uczynić mnie człowiekiem o złotym sercu.
  • Jam jest Melchior VII, wyruszyłem z odległych krańców kontynentu azjatyckiego, aby szukać Pokoju. Gwiazda wskazywała mi drogę, w dalekiej podróży do Betlejem odkryłem, że Ty Boże dajesz człowiekowi Pokój zdolny przemieniać życie. Dziękuję Panie za to. Przynoszę w darze kadzidło, bo Ty jesteś Królem i Tobie należy się chwała od całego stworzenia. Przynoszę Tobie Panie kadzidło, byś nauczył mnie jak będąc Mędrcem, całą chwałę, splendory i zaszczyty skierować na Ciebie.
  • Jam jest Baltazar VII, wyruszyłem z kontynentu afrykańskiego, by szukać sensu życia, radości i pokoju. Gwiazda wskazywała mi drogę. W podróży z dalekiej Afryki do Betlejem odkryłem, że to Ty, Boże pozwalasz człowiekowi poznać Siebie, w człowieku, w każdym stworzeniu, w Rodzinie, a to daje nam Radość i Pokój. Dziękuję Panie za to. Przynoszę w darze mirrę, pachnące zioła symbolizujące cierpienie, bo Ty jesteś Królem, a stałeś się naszym sługą, cierpiałeś za nas, abyśmy mogli być zbawieni. Przynoszę Tobie Panie mirrę, byś nauczył mnie jak służyć drugiemu człowiekowi, byś uczynił mnie człowiekiem o pięknej duszy.

Całości towarzyszyły występy i koncerty grup dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zrzeszonych w organizacjach na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. W plenerowym spotkaniu na ulicach Zabrzega dostrzec było można wielopokoleniowe rodziny, przedstawicieli lokalnego samorządu jak również grupy dzieci i młodzieży wraz ze swoimi nauczycielami z różnych szkół. Bardzo licznie reprezentowane było m.in. czechowickie Liceum Ogólnokształcące im M. Curie - Skłodowskiej oraz młodzieżowa wspólnota studencka z parafii pw. Św. Barbary.

Konkurs szopek

Ważnym punktem podczas Orszaku było podsumowanie współzawodnictwa w ramach II Gminnego Konkursu Szopek. W przededniu Orszaku jury pod przewodnictwem Grzegorza Wąsika - Naczelnika Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach w składzie Alicja Krupa, Dominika Paszek, Brunon Kieloch i Jacek Tomaszczyk dokonało oceny prac konkursowych.

Orszak Trzech Króli w Zabrzegu - 06.01.2015
Konkurs szopek - 06.01.2015 · fot. Łukasz Kwaśniewski


Szopki zostały ocenione według następujących kryteriów: ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu, dobór i wykorzystanie materiałów, wkład pracy, estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji - mówił prezes Stowarzyszenia "Przyjazny Zabrzeg" Brunon Kieloch.

Łącznie pod ocenę komisji przedstawionych zostało 21 szopek. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz ich rodzin z całej gminy Czechowice-Dziedzice. W związku z rodzinnym charakterem konkursu w pracach mogli pomagać i swój wkład wnosić rodzice i dziadkowie. Komisja oceniająca miała naprawdę bardzo trudny wybór, a o miejscach na podium i wyróżnieniach decydowały nieraz różnice jednego lub dwóch punktów - dodaje dyrektor Zespołu Szkół w Zabrzegu Barbara Parchańska. Wszystkie prace będą wystawione przez najbliższe trzy tygodnie w holu Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach - Dziedzicach.

Wyniki końcowe:

Klasy 1- 3 szkoła podstawowa:
1 miejsce - Bartosz Kóska z mamą Barbarą- Szkoła Podstawowa nr 4  w Czechowicach-Dziedzicach
2 miejsce - Weronika Tittor z Rodziną - Szkoła Podstawowa nr 2 w Ligocie
3 miejsce - Mateusz Wrzoł i Marek Wrzoł - Szkoła Podstawowa w Zabrzegu
wyróżnienie: Kinga Przybyła - Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w  Zabrzegu

Klasy 4-6 szkoły podstawowej
1 miejsce - Emilia Pijanowska -Szkoła Podstawowa nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach
2 miejsce - Marcin Neter - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bronowie
3 miejsce - Sebastian Hoder - Szkoła Podstawowa nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach
wyróżnienie: Paweł Neter - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bronowie

Klasy 1 - 3 gimnazjum
1 miejsce - Monika Pawińska - Gimnazjum  nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach
2 miejsce - Julia Bobiec - Gimnazjum w Zespole Szkół w Ligocie
3 miejsce - Kacper Micor - Gimnazjum w Zespole Szkół w Zabrzegu
wyróżnienie: Bożydar Wizner - Gimnazjum w Zespole Szkół w Zabrzegu


Cenne nagrody i wyróżnienia wręczyli autorom najlepszych prac: Marian Błachut burmistrz Czechowic-Dziedzic, Brunon Kieloch prezes Stowarzyszenia "Przyjazny Zabrzeg", Barbara Parchańska dyrektor Zespołu Szkół w Zabrzegu oraz ks. Jacek Kobiałka - proboszcz parafii pw. Św. Józefa w Zabrzegu.

Nad organizacją całej imprezy czuwała grupa osób związana ze Stowarzyszeniem "Przyjazny Zabrzeg" oraz Zespołem Szkół im. ks. J. Londzina w Zabrzegu, przy współudziale partnerów: Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich "Zabrzeżanki", Miejskiego Domu Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Dworku Eureka oraz firmy Frez-Com. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Tych pięknych i kolorowych jasełek nie byłoby, gdyby nie trud i poświęcenie grupy nauczycielek i mam, które wiele godzin poświęciły na uszycie wielobarwnych okolicznościowych strojów. Dziękujemy! Do zobaczenia za rok...

Łukasz Kwaśniewski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.