czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 stycznia 2015
  • 4 lutego 2015
  • wyświetleń: 4372

Eko Walentynki w Czechowicach

Za nami:

Ponad 100 miejscowości w Polsce weźmie udział w tegorocznych Eko Walentynkach. W edycji tegorocznej udział bierze też gmina Czechowice-Dziedzice. Akcja zbiórki zużytych baterii potrwa od 19 stycznia do 16 lutego.

Baterie
W ramach akcji odbędzie się zbiórka baterii.


Do akcji edukacyjno-ekologicznej przyłączyły się również gminne szkoły i przedszkola, w których w ramach akcji odbędzie się konkurs upowszechniający prawidłowe postępowanie ze zużytymi bateriami i wybór Eko Walentynka 2015 danej placówki oświatowej.

W Dzień Świętego Walentego zużyte baterie odbierane będą również w CH Stara Kablowania w godz. 16.00-20.00. W ramach akcji będziemy mogli zamieniać zużyte baterie na lizaki. Każdemu kto zechce oddać minimum siedem zużytych baterii wręczane będą lizaki w kształcie serca.

Miejsca zbiórki baterii (19.01-16.02.2015):
  • Urząd Miejski - Biuro Podawcze Plac Jana Pawła II Czechowice-Dziedzice
  • Producent Lamp Olivia Magdalena - ul. Legionów 231b, Czechowice-Dziedzice
  • Chronopol - Sprzedaż zegarów i zegarków - ul. Targowa 2, Czechowice-Dziedzice
  • Zespół Obsługi Placówek Oświatowych - ul. Ligocka 1, Czechowice-Dziedzice.


Równocześnie gmina organizuje konkurs "Eko Walentynki 2015" upowszechniający prawidłowe postępowanie ze zużytymi bateriami w ramach akcji ekologicznej Eko Walentynki z bateriami "Czechowice-Dziedzice kochają recykling".

Przedmiotem Konkursu jest zbiórka zużytych baterii do zasilania urządzeń codziennego użytku oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami niebezpiecznymi jakimi są zużyte baterie przenośne (małogabarytowe). Konkurs skierowany jest do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu naszej gminy.

Zbiórka zużytych baterii przez przedszkola, szkoły podstawowe oraz szkoły gimnazjalne, które zadeklarują udział w konkursie, prowadzona będzie od 19 stycznia do 16 lutego.

Uczestnik, który przyniesie największą ilość zużytych baterii w danej placówce otrzyma tytuł Eko Walentynka/Eko Walentynki w danej placówce oraz nagrodę książkową. W konkursie zostanie wyłoniona również placówka oświatowa: przedszkole, szkoła podstawowa lub szkoła gimnazjalna, w której waga zebranych baterii w przeliczeniu na liczbę uczniów w danej placówce będzie największa.

W 2014 roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich (ołów , rtęć) mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie w 2014 roku 35% baterii z rynku (ok. 3. 800 ton)! W roku 2015 wzrasta poziom obowiązkowej selektywnej zbiórki zużytych baterii do 40% . Szacujemy, że trzeba będzie zebrać 4.500 ton baterii. Każda zużyta bateria powinna trafić do specjalnego pojemnika na baterie, a nie do zwykłego kosza na odpady! Szczegóły akcji EkoWalentynki na stronie: www.cycling-recycling.eu.


Partnerami akcji ekologicznej są Remondis Electrorecycling i Europejska Platforma Recyklingu. Pomysłodawcą akcji jest ekolog Dominik Dobrowolski.

aka / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.