czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 28 września 2005
  • wyświetleń: 6542

Tajny szambelan papieski

W piątek, 30 września, przypada 65. rocznica męczeńskiej śmierci ks. dr. Ludwika Wrzoła.

Reklama

Zginął w 1940 roku w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Podjęto już starania o rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego. W 1932 roku papież Pius XI mianował go Prałatem Domowym Jego Świątobliwości. Tytuł ten był używany zamiennie z godnością szambelana papieskiego. Księża używający tego tytułu, mogli być zwoływani do Rzymu jako doradcy papieża. W Watykanie powierzano im różne funkcje, często tajne. Na zawsze pozostanie jednak tajemnicą, czy dr Ludwik Wrzoł miał powierzoną jakąś tajną misję do spełnienia.

Kilka tygodni temu Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Urząd Miejski wydali książkę poświęconą życiu i działalności księdza prałata dr. Ludwika Wrzoła. Książkę napisali ksiądz Karol Mozora i krewny prałata Józef Wrzoł. Obok tekstów w publikacji znajduje się wiele ciekawych i unikatowych zdjęć.

Ksiądz Ludwik Wrzoł urodził się 27 grudnia 1881 roku w Zabrzegu. Ojciec księdza, mając liczną rodzinę - pięciu synów i cztery córki, chcąc uniknąć podziału gruntów, posłał syna na studia. Nie było jeszcze polskiej szkoły średniej, więc młodzieniec rozpoczął naukę w niemieckim gimnazjum. Dyrektor szkoły, Niemiec czeskiego pochodzenia, podkreślając wybitne zdolności Polaka Ludwika Wrzoła, chciał, aby ten dalej uczył się w Widniawie.

Więcej, czytaj w papierowym wydaniu Echa.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.