Początkiem lutego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej odbyło się tradycyjne spotkanie władz samorządowych ze środowiskiem kultury. Wśród uhonorowanych przez władze samorządowe twórców i animatorów kultury znaleźli się: Józef Niesyt, Zygmunt Wandzel, Urszula Szkucik-Jagiełko, Marzena Gałecka, Agnieszka Rusin oraz Kacper Nowak. Wyróżniono także zespoły oraz animatorów juniorów.
- Bez wątpienia Kultura jest kluczem do otwierania naszej wyobraźni, stajemy się bogatsi w doznania. To właśnie WY - Twórcy i Animatorzy Kultury, tworząc różne wydarzenia sprawiacie, że MY - ich odbiorcy, zagonieni w codziennej, szarej rzeczywistości, możemy się zatrzymać na chwilę wytchnienia i zadumy - takimi słowami Starosta Bielski Andrzej Płonka rozpoczął tradycyjne, noworoczne spotkanie władz samorządowych powiatu bielskiego ze środowiskiem kultury.
- Życie kulturalne w naszym powiecie było wyjątkowe. Nie brakowało osiągnięć spektakularnych, cenionych daleko poza naszym powiatem. Obecność i rozpoznawalność kultury powiatu bielskiego w regionie i kraju jest konsekwencją istnienia autentycznego, twórczego życia kulturalnego w naszej małej ojczyźnie. Miniony rok, podobnie jak poprzednie, potwierdzał wysoką kondycję uznanych, wybitnych twórców. Ich działalność świadczy o żywotności kultury w powiecie bielskim, o jej ogromnych i niewyczerpanych źródłach. U nas kultura BYŁA, JEST I BĘDZIE znakiem firmowym powiatu. Dziękuję - po prostu wszystkim, którzy powtarzają za Antonim Kępińskim: Cywilizacja - to władza nad światem, natomiast KULTURA - TO MIŁOŚĆ DO ŚWIATA - kontynuował starosta.
Noworoczne spotkanie władz samorządowych powiatu bielskiego ze środowiskiem kultury · fot. Jarosław Jesionka
Wśród uhonorowanych przez władze samorządowe twórców i animatorów kultury znaleźli się:
Józef Niesyt - promuje gwarę i folklor, członek zespołu regionalnego "Jasieniczanka, Florian Kohut - artysta, uczestnik wielu plenerów i wystaw zarówno w kraju, jak i zagranicą, właściciel Galerii Autorskiej "Pod Strachem Polnym" w Rudzicy, Zygmunt Podkówka - twórca i właściciel Skansenu w Jaworzu,
Zygmunt Wandzel - poeta i gawędziarz, Antonina Górna - od 38 lat Przewodnicząca KGW w Mesznej,
Urszula Szkucik-Jagiełko - kapelmistrz Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie,
Marzena Gałecka - Kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach,
Agnieszka Rusin założyła zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Beskidzka, Daniel Wysocki - realizator dźwięku, wiceprezes Spółdzielni Socjalnej "Kino Marzenie" w Kozach,
Kacper Nowak - autor książki "Tortuga", przedstawiającej autentyczny świat XVII-wiecznych piratów z Karaibów.
Specjalne podziękowania za współpracę z powiatem bielskim przy podejmowaniu przedsięwzięć kulturalnych w 2015 roku otrzymali: Danuta Kożusznik - za wiele cennych inicjatyw i działań na rzecz rozwoju kultury w powiecie bielskim, Jan Kos - za organizację X Powiatowego Zjazdu Towarzystw Regionalnych w Porąbce, Jadwiga Ozimina - za pomoc w organizacji imprezy "Powiatowy Przegląd "Kulinarne Dziedzictwo" w Bestwinie, Zbigniew Poraniewski - za pełnienie funkcji Przewodniczącego Komisji Konkursowej w I Powiatowym Konkursie Fotograficznym pt. "Powiat Bielski w obiektywie".
Wyróżnienia dla zespołów muzycznych oraz solistów z powiatu bielskiego: Mariusz Hanulak - solista Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento, Ewelina Stanclik - autorka muzyki między innymi do spektakli: "Słomkowy kapelusz", "Gwałtu, co się dzieje", "Serc starania stracone","Romans w ogrodzie", zespół "Zabili mi żółwia" w składzie: Michał Wojnar, Dominik Barnaś , Karol Wieczorek, Wojciech Homa, Jakub Wieczorek, a także Dariusz Szlagor - wydał 3 płyty nakładem RPS Enterteyment. Ostatnia Płyta została sklasyfikowana na 4. miejscu w rankingu płyt roku 2014 w kategorii Hip-Hop, Zespół "Forteca" w jego skład wchodzą: Maksymilian Migo, Marcin "Siano" Tucznio, Patryk Kruczek, Marek Gołąbek, Tomasz Pinkawa i Magdalena Janeczek.
Wyróżniono również animatorów juniorów: Natalia Gajowniczek - laureatka ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Miłość niejedno ma imię" w Zielonej Górze, Lidia Gieras - jej prace malarskie zostały zaprezentowane na 9 wystawach w Polsce oraz na Słowacji w Rajeckich Teplicach, Kacper Zatorski - propagator kultury Wilamowic i języka wilamowskiego. Zdał pierwszy na Świecie egzamin z języka wilamowskiego na Uniwersytecie Warszawskim.
Wśród uhonorowanych mecenasów i sponsorów kultury znaleźli się: Fiat Auto Poland S.A, Beskidzki Bank Spółdzielczy, Klingspor z Bielska-Białej, Bank Spółdzielczy w Jasienicy, Bank Spółdzielczy w Wilamowicach, Firma Amocarat S.A. z Czańca.
W części artystycznej noworocznego spotkania wystąpił z koncertem kolęd Młodzieżowy Zespół Regionalny z Dankowic.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.