Wiadomości

  • 15 lutego 2015
  • 17 lutego 2015
  • wyświetleń: 3847

Coraz więcej oszustów w gminie

W ostatnim okresie na terenie gminy Czechowice-Dziedzice oraz Bestwina zauważalny jest wzrost przestępczości ukierunkowanej na osoby w podeszłym wieku, a także mieszkające samotnie, gdzie sprawcy, wykorzystując ich łatwowierność, popełniają na ich szkodę różnego rodzaju oszustwa. Przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych przez przestępców metod działania.

Metoda na wnuczka

Sprawca dzwoniąc przedstawia się jako krewny lub dobry znajomy, a prowadzona rozmowa dotyczy możliwości okazyjnego zakupu samochodu bądź mieszkania, i na ten cel prosi o pożyczenie określonej kwoty pieniędzy. W trakcie tej rozmowy uprzedza, że nie jest w stanie osobiście odebrać pieniędzy i że zgłosi się po nie znajomy. Uwaga! Zdarza się również, że po takiej rozmowie dzwoni inny ze sprawców i podając się za policjanta prosi o pomoc w czynnościach. Podobną metodą jest prośba fikcyjnego krewnego o pieniądze w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego, gdzie wpłata określonej kwoty ma go uchronić przed więzieniem i konsekwencjami. Również tutaj pojawić się może udział fałszywego policjanta.

Metoda na szpital

Dany rodzaj oszustw dokonywany jest głównie przez obcokrajowców, którzy proszą o wskazanie drogi do szpitala. W trakcie rozmowy informują, że potrzebują polskiej waluty, a nie mają gdzie wymienić posiadanych euro bądź dolarów. Proponują sprzedaż po atrakcyjnej cenie bądź pozostawienie waluty
obcej w zastaw za pożyczkę pieniędzy, gdzie docelowo w pozostawionym przez sprawców kuferku lub saszetce znajdują się papiery bądź chusteczki higieniczne. Istnieje jeszcze jedna metoda, gdzie sprawcy wykorzystują pokazywane przez siebie pieniądze. Przyuważona osoba, która pobrała gotówkę z banku lub bankomatu, zostaje zaczepiona przez nieznajomego. Człowiek ten mówi, że znalazł dużo gotówki i prosi o sprawdzenie czy to aby nie pieniądze owej osoby. W międzyczasie pojawia się wspólnik, który mówi, że zgubił pieniądze i podczas wspólnego liczenia posiadanych banknotów oprócz swoich pieniędzy nieznajomi niepostrzeżenie zabierają część pieniędzy swojej ofierze.

Metoda na hydraulika/ pracownika administracji

Ten rodzaj oszustwa dokonywany jest zazwyczaj przez dwie osoby działające w różnych konfiguracjach, tj. - dwóch mężczyzn, dwie kobiety bądź kobieta i mężczyzna. Sprawcy po uprzednim przedstawieniu się jako pracownicy zakładu gospodarki mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej lub innej instytucji (elektrowni, gazowni, wodociągów) wchodzą do mieszkań osób starszych pod pretekstem sprawdzenia instalacji gazowej bądź wodnej. Jeden ze sprawców wspólnie z lokatorem "kontroluje" liczniki lub inne elementy infrastruktury, a drugi w tym czasie przeszukuje mieszkanie kradnąc pieniądze oraz inne przedmioty wartościowe.

Co zrobić w takiej sytuacji?

  • Jeśli jesteś w domu pamiętaj o zamykaniu drzwi wejściowych do mieszkania oraz klatki schodowej.
  • Nie otwieraj drzwi wejściowych bez uprzedniego sprawdzenia przez wizjer kto i w jakim celu przyszedł: jeśli nie widać sylwetki przez wizjer zapytaj osobę przez drzwi.
  • W przypadku, gdy odwiedzi Cię osoba przedstawiająca się jako przedstawiciel określonej instytucji np. elektrowni, gazowni bez otwierania drzwi mieszkania poproś osobę o podanie nazwiska lub numeru identyfikatora i telefonicznie potwierdź czy jego wizyta była zaplanowana w okolicy twojego miejsca zamieszkania, możesz również poprosić go, aby przyszedł z osobą, którą znasz np. sąsiadem mieszkającym w tej samej klatce bądź dozorcą.
  • Jeśli już wpuścisz osobę do mieszkania nie zostawiaj jej samej w żadnym z pomieszczeń.
  • Nie wręczaj żadnych pieniędzy akwizytorom, inkasentom i przedstawicielom handlowym - wszelkie transakcje finansowe firmy załatwiają w swoich siedzibach lub za pośrednictwem poczty.
  • Tym bardziej nie wręczaj pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie ich osobom pośredniczącym, które zjawią się w twoim miejscu zamieszkania lub też domagają się dokonania wpłaty na konto bankowe.
  • Jeśli przechowujesz pieniądze w miejscu zamieszkania schowaj je w miejscu trudno dostępnym, najlepiej, aby było to kilka miejsc - tak samo zachowaj się poruszając się na ulicy. W przypadku kradzieży torebki na Twoją szkodę sprawca nie skradnie całej kwoty, jeśli ukryjesz ją w kilku miejscach.


Jeśli staniesz się ofiarą przestępstwa bardzo ważne jest, żeby zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących sprawcy, takich jak:

  • Wygląd sprawcy
  • Cechy charakterystyczne- blizny, znaki szczególne, tatuaże
  • Marka, kolor oraz numery rejestracyjne pojazdu sprawcy.


Jeśli sprawca nie zdołał oszukać Ciebie z całą pewnością będzie próbował oszukać kogoś innego, dlatego Twoja zdecydowana i natychmiastowa reakcja może pomóc Policji w jego ustaleniu.

BM / czecho.pl

źródło: UG Bestwina

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.