czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 9 marca 2015
  • wyświetleń: 968

Zagraniczni goście w LO Skłodowskiej

W styczniu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie byli świadkami niecodziennych wydarzeń. A to wszystko za sprawą wizyty młodzieży i nauczycieli z czterech krajów partnerskich: Włoch, Cypru, Estonii i Turcji, która była częścią realizowanego wspólnie projektu "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności." (Program Erasmus+ akcja 2- "Partnerstwa strategiczne."). Warto dodać, że czechowicka szkoła jest koordynatorem całego przedsięwzięcia.

Reklama

staż w szpitalu, lo skłodowska
Wszystkim uczniom najbardziej spodobały się staże w szpitalu i na policji. · fot. LO im. Marii Skłodowskiej-Curie


Główne cele projektu to m.in.: rozpoznawanie predyspozycji zawodowych uczniów, lepsze przygotowanie na studia, zmniejszenie poziomu bezrobocia w Europie, a także doskonalenie języka angielskiego połączone z poznawaniem odmiennych kultur i wymianą doświadczeń. To wszystko ma nam umożliwić udział w mini stażach zawodowych oraz mini seminariach podczas wizyt w krajach partnerskich.

Uroczyste otwarcie projektu nastąpiło we wtorek, 20 stycznia. Do szkolnego klubu przybyli wszyscy uczestnicy projektu z Polski wraz ze swoimi zagranicznymi gośćmi. Nie zabrakło również nauczycieli, przedstawicieli władz miasta i instytucji stażowych, rodziców oraz przyjaciół. Po przywitaniu wszystkich gości nastąpił czas na przedstawienie prezentacji wykonanych przez naszych kolegów z krajów partnerskich. Poznaliśmy nowe kultury, języki, wartości, nabyliśmy nowych doświadczeń. Na końcu wspólnie zatańczyliśmy zorbę, uczniowie z innych krajów pokazali nam także inne układy taneczne, które z pewnością zapamiętamy na długo.

Podczas wizyty w Polsce przez trzy dni uczestniczyliśmy w różnych zajęciach - mini stażach. W Urzędzie Miejskim mieliśmy okazję być świadkami specjalnie zaaranżowanego ślubu cywilnego (oczywiście nie na poważnie :). Słowa przysięgi w języku polskim wymawiane przez kolegów z zagranicy rozbawiły nas do łez ! Dla nich były to pierwsze potyczki z naszym językiem ojczystym. W pełni zasługują oni więc na uznanie. Następnym etapem była "gra terenowa na papierze". Rozwiązując różne zagadki, wspólnie z naszymi zagranicznymi partnerami zapoznaliśmy się z geografią i położeniem Czechowic-Dziedzic. Przy okazji świetnie się bawiliśmy.

W Miejskiej Bibliotece uczestnicy z krajów partnerskich przeprowadzili zajęcia językowe z dziećmi w wieku szkolnym. Uczniowie szkół podstawowych mogli więc nauczyć się kilku słów w obcym języku. Później sami uczestnicy mogli zapoznać się z pracą bibliotekarza "od kuchni". Zobaczyliśmy przebieg procesu laminowania, odrestaurowywania książek, a także ich oprawiania i wprowadzania danych do systemu. Na koniec wspólnymi siłami wykonaliśmy plakat zachęcający do czytania.

Kolejnym przystankiem na naszej drodze było Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej, gdzie dowiedzieliśmy się szczegółów na temat pracy całej oczyszczalni ścieków i wszystkich procesów w niej zachodzących.

Wszystkim uczniom najbardziej spodobały się jednak staże w szpitalu i na policji. Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej oprowadzili nas po całym budynku i opowiedzieli o działaniu służb medycznych w mieście. Później mogliśmy na chwilę sami stać się specjalistami w dziedzinie chirurgii, zakładając opatrunek gipsowy na rękę ochotnika z grupy. Największych emocji dostarczyła nam jednak wizyta na sali operacyjnej. Zaopatrzeni w specjalny ubiór, maski na twarz i czepki z zaciekawieniem oglądaliśmy wszystkie specjalistyczne sprzęty przydatne w czasie zabiegów.

Ostatnim punktem naszych staży był II Komisariat Policji w Bielsku-Białej. Tam z kolei zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem poszczególnych wydziałów. Główną atrakcją był pokaz broni i uzbrojenia stróżów prawa. Przymierzając kamizelkę kuloodporną, kask ochronny czy tarczę policyjną każdy mógł się poczuć jak w prawdziwym kinie akcji. Naszą uwagę zwrócił także technik kryminalistyki, który pokazał cały swój ekwipunek potrzebny do zbierania przeróżnych śladów np. odcisków palców.

Zajęcia projektowe odbywały się również w naszej szkole. Polegały one m.in.: na zbudowaniu jak najwyższej wieży przy użyciu ograniczonej liczby słomek i spinaczy. Okazało się to jednak bardzo trudnym do wykonania zadaniem, które wymagało od każdej z grup współpracy, komunikacji, kreatywności i logicznego myślenia. Wypełniliśmy także ankiety osobowościowe, które dały nam obraz naszych predyspozycji zawodowych. Poznaliśmy swoje pozytywne i negatywne cechy, z pewnością pomoże nam to w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

Bardzo pouczającym okazał się przede wszystkim wykład jednego z absolwentów naszego liceum pt. " Jak zarządzać sobą i swoją karierą". Uwierzyliśmy w to, że warto się kształcić i spełniać swoje marzenia, nawet wtedy, gdy wydają się one niemożliwe do osiągnięcia.

Ostatni dzień spędziliśmy w Oświęcimiu- miejscu zagłady setek tysięcy ludzi. Wyjazd ten zbiegł się z 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz. Pełni zadumy i przygnębienia podążaliśmy śladami naszych pradziadków, którzy zginęli w okropnych warunkach, przeważnie z głodu i pragnienia, poniżani i katowani przez niemieckich esesmanów. Była to smutna, lecz autentyczna lekcja historii. Duże wrażenie wywarła ona nie tylko na nas, ale także na obcokrajowcach.

Spotkaniem kończącym tygodniową wizytę w Polsce była wycieczka do Fabryki Zapałek w Czechowicach-Dziedzicach, produkującej zapałki od 1921 roku. Na własnych oczach przekonaliśmy się, że produkcja tak podstawowego artykułu jest niezwykle złożonym i skomplikowanym procesem.

Cały tydzień spędzony w towarzystwie rówieśników z Włoch, Cypru, Estonii i Turcji okazał się dla wszystkich wspaniałą przygodą, która na pewno zostanie zapamiętana na długo. Zawarliśmy nowe znajomości, podszlifowaliśmy język angielski, poznaliśmy inne kultury, a przy okazji poznaliśmy samych siebie. Wszystkie wymienione przeze mnie elementy z pewnością zostaną przez nas wykorzystane w przyszłości. Takie projekty jak ten pokazują, że pomimo wielu różnic kulturowych młodzież międzynarodowa potrafi znaleźć wspólny język i porozumieć się ze sobą w znakomity sposób.

Paulina Zachara

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.