czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 marca 2015
  • 18 marca 2015
  • wyświetleń: 4818

Znaki ŚDM w Czechowicach

W Czechowicach-Dziedzicach zakończyła się w sobotę 14 marca trwająca od 28 lutego peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Symbole wiary i spotkań młodzieży z całego globu, przygotowujące duchowo do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie 2016 roku, przejęła obecnie archidiecezja częstochowska.

Reklama

Diecezja pożegnała znaki Światowych Dni Młodzieży - 14.03.2015 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Eucharystii kończącej dwutygodniowe wydarzenie wędrówki znaków po beskidzkich dekanatach, parafiach, klasztorach i szkołach przewodniczył w czechowickim kościele św. Barbary, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Podczas liturgii młodzież klas III gimnazjum przyjęła z jego rąk sakrament bierzmowania.

W homilii biskup przypomniał, że krzyż jest znakiem miłości. "A dopiero w tym kontekście znakiem cierpienia, które stało się prawdziwie ofiarą, właśnie dzięki miłości" - sprecyzował.

- Krzyż jest nade wszystko objawieniem miłości i zarazem wezwaniem do jej realizacji. Dla chrześcijanina krzyż jest zawsze związany z Chrystusem, bo nie ma Chrystusa bez krzyża, nie ma chrześcijaństwa bez krzyża i nie ma prawdziwego życia chrześcijańskiego bez krzyża - dodał i zwracając się do młodych ludzi, przypominał, że są wezwani do osobistego świadectwa, dowodu wiary i miłości. Zauważył, że choć w Polsce świadectwo wiary nie prowadzi do męczeństwa, to jednak wyznawców Chrystusa "chce się ośmieszyć lub usunąć na margines życia społecznego jako ludzi nie z tej epoki".

"Ośmieszenie jest dzisiaj straszliwą, a tym samym dość skuteczną metodą lekceważenia, pogardzania i niszczenia ludzi wierzących" - konstatował biskup i zachęcał, by odważnie wejść w relację przyjaźni z Bogiem. "Może tego człowiek najbardziej się lęka, pragnąc pozostać niezależnym, także od Boga i wymagań krzyża Chrystusowego?" - pytał retorycznie.

Po Mszy św. młodzież czechowicka, której wcześniej biskup udzielił sakramentu bierzmowania, wyniosła uroczyście przed kościół znaki ŚDM i przekazała je delegacji archidiecezji częstochowskiej. Symbole odjechały specjalnym busem-kaplicą.

Krzyż i ikona Matki Bożej "Salus Populi Romani" przemierzyły po diecezji bielsko-żywieckiej ponad 800 km, odwiedzając w sumie około 40 różnych miejscowości, a w nich kościoły, kaplice, szkoły i klasztory. Zgromadziły na modlitwie i adoracji tysiące osób. Niemal w każdym miejscu odbywały się plenerowe Drogi Krzyżowe. Największa przeszła 13 marca ulicami Bielska-Białej do katedry. Udział w niej wziął ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.

aka / czecho.pl
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.