czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 marca 2015
  • wyświetleń: 3047

Nauczyciele rozmawiali o zdrowiu

W ostatnich dniach odbyły się warsztaty metodyczno-szkoleniowe dla nauczycieli gminnych przedszkoli oraz nauczania zintegrowanego czechowickich placówek oświatowych. W spotkaniach wzięły udział 44 nauczycielki, co świadczy o poważnym i odpowiedzialnym podejściu do tego problemu.

Reklama

Warsztaty metodyczno-szkoleniowe dla nauczycieli - 27.02.2015 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Prowadzący szkolenie Paweł Kowalski ze Stowarzyszenia "Dbaj o kręgosłup" w Bielsku-Białej przedstawił założenia i cel warsztatów: "Podnoszenie zdrowotności dziecka zadaniem rodziców i nauczyciela. Profilaktyka wad postawy ciała najmłodszych."

Prelegent zaznaczył, że problem wad postawy to poważny problem społeczny, postawił tezę, że nie ma dziecka bez wady postawy ciała. Wskazał na jedną z przyczyn, które je powodują, mianowicie czynnik środowiskowy - sedenteryjny tryb życia. Dzieci siedzą przed telewizorami i komputerami, siedzą w szkolnych ławkach, ich naturalna potrzeba ruchu i aktywności fizycznej została bardzo ograniczona. Podkreślił bardzo istotną rolę wczesnej diagnostyki na poziomie przedszkolnym, wykrycie podstawowych przykurczy, ograniczeń ruchowych, dysproporcji w napięciu mięśniowym, które można zlikwidować w tym okresie ćwiczeniami, gdyż ich utrwalenie skutkuje na przyszłość poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Właśnie wczesna profilaktyka daje dużą szansę na objęcie dziecka właściwą pomocą, z kontynuacją w "Programie profilaktyki i korekcji wad postawy ciała", który jest realizowany w naszym mieście. Efektem szkolenia jest zwiększenie świadomości nauczycieli, a pośrednio rodziców w możliwościach, jakie daje środowisko zewnętrzne dziecka - dom, przedszkole, szkoła - w kształtowaniu nawyków ruchowych najmłodszych dzieci.

MOGKK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.