czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 marca 2015
  • 25 marca 2015
  • wyświetleń: 7259

Czy będzie podział Ligoty?

Prawie 450 mieszkańców Miliardowic podpisało się pod wnioskiem o utworzenie nowego sołectwa. Pismo trafił do Urzędu Miejskiego. Inicjatorzy pomysłu chcą, aby Miliardowice miały swojego sołtysa i pieniądze.

Reklama

Ośrodek Kultury Miliardowice
Ośrodek Kultury Miliardowice · fot. SK / czecho.pl


To nie pierwszy pomysł podziału największego sołectwa w czechowickiej gminie jakim jest Ligota.Przed laty również chciano podzielić tę miejscowość. Wówczas wiązało się to z dużymi emocjami - mówiło się wręcz o "niemoralnej propozycji".

Teraz większość osób podchodzi do tematu wydzielenia się Miliardowic z sołectwa Ligoty bez większych emocji. Pomysłodawcy spokojnie tłumaczą, że maleńkie Miliardowice to 2205 osób (centrum Ligoty wraz z Burzejem to 2500 osób), co tworzy wielki potencjał. W Miliardowicach mają swoją szkołą, przedszkole, kościół, dom kultury, filie miejskiej biblioteki. - Chcemy mieć swojego sołtysa i decydować o inwestycjach we własnej miejscowości - tłumaczą inicjatorzy akcji. Budżet jednostek pomocniczych oblicza się m.in na podstawie stopnia zaludnienia i powierzchni.

Pomysł nie wszystkim jednak się podoba. Są osoby, które uważają, że wszystko działa dobrze, po co to zmieniać. Zatem czy Milirdowice będą osobnym sołectwem zadecydują mieszkańcy.

Radni uchwalili na marcowej sesji Rady Miejskiej zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami. Burmistrz Marian Błachut wyjaśnia, że dopiero po wejściu w życie tej uchwały będzie możliwe określenie formy konsultacji społecznych w sprawie wniosku mieszkańców Ligoty.

nan / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.