czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 28 marca 2015
  • wyświetleń: 2220

Starostwo: O sytuacjach kryzysowych

We wtorek, 24 marca odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w siedzibie Starostwa Powiatowego. Spotkanie rozpoczął i powitał uczestników starosta bielski Andrzej Płonka.

Reklama

Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Aleksander Radkowski przedstawił plan pracy Zespołu na 2015 rok z uwzględnieniem wizytacji Bielskiego Parku Technologicznego, Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie, zapory w Goczałkowicach i jednej ze stacji Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kolejną częścią posiedzenia była analiza prowadzonych działań ratowniczych i ocena bezpieczeństwa na terenie powiatu bielskiego w roku ubiegłym, z uwzględnieniem kierunków działania na rok bieżący. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Adam Caputa przekazał informację o zdarzeniach, interwencjach i działaniach strażaków. W roku ubiegłym w naszym powiecie było 1797 interwencji, o 259 więcej niż w roku 2013. Mieliśmy 349 pożarów i 1388 miejscowych zagrożeń. Komendant zwrócił uwagę na prowadzone przez strażaków kontrole i odbiory techniczne, w tym odbiory nowych inwestycji.

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - 24.03.2015 · fot. Alina Macher


Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej Jarosław Mańdok poinformował o znacznym spadku przestępczości ogólnej i kryminalnej w powiecie bielskim oraz zwrócił uwagę na wzrost wykrywalności zjawisk przestępczych. Niestety dane dotyczące wypadków drogowych nie są optymistyczne. W roku ubiegłym było 109 wypadków drogowych, w których 4 osoby poniosły śmierć, a 138 obrażenia. Na naszym terenie było również 1257 kolizji drogowych. Główne przyczyny wypadków i kolizji to: nieustąpienie pierwszeństwa, niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami, przekroczenie prędkości oraz nieprawidłowe cofanie.

Dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra poinformował, że w roku ubiegłym dyspozytornia pogotowia odebrała 128456 rozmów przychodzących, a przeciętnie miesięcznie zanotowano około 4200 tysięcy wyjazdów karetek, natomiast w ambulatoriach w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Kobiernicach i w Szczyrku w godzinach od 17.00 do 8.00 i w ramach świątecznej pomocy (w weekendy i święta) przyjęto ponad 36 tysięcy pacjentów.

O pracy Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w roku ubiegłym oraz o kierunkach działania na rok bieżący mówił Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej Jarosław Rutkiewicz.

Na zakończenie posiedzenia Aleksander Radkowski naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego bielskiego Starostwa Powiatowego poruszył sprawy związane z aktualną sytuacją międzynarodową w kraju, w tym dotyczącą granicy wschodniej z Ukrainą.

Alina Macher

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.