czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 października 2005
  • wyświetleń: 1168

Strusie a ptasia grypa

Reklama

Szczepionki na grypę mają trafić do hurtowni farmaceutycznych dopiero w przyszłym tygodniu. Nadal brakuje ich w przychodniach i aptekach. Firmy farmaceutyczne nie przypuszczały, że - w związku z groźbą ptasiej grypy - będzie nimi tak wielkie zainteresowanie i nie zrobiły dużych zapasów.

Tymczasem z powodu zagrożenia epidemią ptasią grypą cierpią... strusie. Minister rolnictwa wprowadził zakaz przechowywania zwierząt na otwartej przestrzeni. Problem w tym, że w pomieszczeniach strusie zapadają na chorobę dróg oddechowych. Ptaki muszą biegać. To nie wszystko, strusi nie można zamknąć także z innego powodu. "One są bardzo delikatne, stres powoduje, że przestają jeść i umierają z głodu" - mówi opiekująca się tymi ptakami na fermie w Łące (obok Pszczyny) Renata Grygierczyk.

Pani Renata obawia się, że jej strusie nie przeżyją w zamknięciu nawet paru dni.
Dla hodowców strusi, a także kur, gęsi i kaczek mamy jednak dobrą wiadomość. Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnia, że wprowadzony przez ministra rolnictwa zakaz utrzymywania drobiu na otwartej przestrzeni oznacza, że ptaki można trzymać w pomieszczeniach zamkniętych, ale również w odgrodzonej przestrzeni. Pod warunkiem jednak, że kury, kaczki czy strusie nie będą miały dostępu do rzek, jezior i stawów.

Iza

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.