czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 10 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 3730

Setne urodziny Jana Kubika

Z urodzonego 5 kwietnia 1915 roku pana Jana Kubika mogą być dumne w równym stopniu Janowice i Bestwinka. W pierwszej miejscowości urodził się i wychował, w drugiej - zamieszkał po ślubie i żyje po dziś dzień. Otoczony dziećmi, wnukami i prawnukami wiedzie szczęśliwe życie seniora, choć częstokroć musiał zmagać się z wieloma przeciwnościami losu.

Setne urodziny Jana Kubika
Jubilat wraz z najbliższą rodziną i przedstawicielami Urzędu Gminy. · fot. UG Bestwina


Pan Jan obchodził niedawno okrągły, setny jubileusz urodzin i z tej okazji 7 kwietnia do jego domu w Bestwince zawitała delegacja z Urzędu Gminy: wójt Artur Beniowski i zastępca kierownika USC Brygida Jankowska. Wójt przekazał list gratulacyjny od premier Ewy Kopacz, kwiaty i symboliczny upominek, a następnie odbyło się spotkanie z rodziną jubilata. Warto dodać, że jedna z jego córek, pani Halina Lasota jest obecnie przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Bestwince. Z kolei brat p. Jana - Florian, wspólnie z żoną Zofią, zgodnie z wolą rodziców, podarowali działkę pod budowę janowickiego kościoła p.w. św. Józefa Robotnika.

Setne urodziny Jana Kubika
Jak Kubik otrzymał list gratulacyjny od premier Ewy Kopacz. · fot. UG Bestwina


Jan Kubik jest jedenastym dzieckiem Józefa i Katarzyny z domu Chowaniec. Wszystkich dzieci było aż trzynaścioro, zatem na ośmiohektarowym gospodarstwie nie brakowało rąk do pracy. W 1939 r. wraz z braćmi Antonim, Józefem i Franciszkiem pan Jan powołany został do wojska. Koniec wojny zastał go nad Bugiem i stamtąd pieszo wrócił do rodzinnych Janowic. W "cywilu" pracował w bestwińskiej cegielni oraz w czechowickiej Walcowni Metali - tam zatrudniony był aż do emerytury.

Setne urodziny Jana Kubika
Jubilat opowiedział gościom swoją historię. · fot. UG Bestwina


Wybranką serca pana Jana została Zofia Żaczek z Bestwinki - małżeństwo doczekało się dwójki dzieci, na świat przyszło następnie czworo wnucząt i w końcu troje prawnucząt - nie liczymy już dalszej, bardzo licznej rodziny, która wzięła udział w uroczystej, jubileuszowej Mszy św. i wspólnym spotkaniu.

BM / czecho.pl, źródło: UG Bestwina

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.