czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 10 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 1148

Uczniowie ZSTiL z wizytą w Bergheim

W marcu grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach wraz z opiekunami wzięła udział w wymianie uczniowskiej i odwiedziła partnerską szkołę zawodową Berufskolleg Des Rhein-Erft-Kreises w Bergheim (Nadrenia - Północna Westfalia). Wyjazd uczniów odbył się już po raz dziesiąty dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, które współpracuje od wielu lat z powiatem Erft oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

W czasie pobytu uczniowie poznali powiat Erft oraz nadreńskie miasta: Kolonię i Bonn. W Kolonii wszyscy zachwycali się potężną gotycką katedrą Kolner Dom, która góruje nad miastem. Grupa odwiedziła także Muzeum Sportu (Sportmuseum), w którym przypomniała sobie piękną ideę ruchu olimpijskiego, a chętni mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności sportowe, ćwicząc na różnych przyrządach.

Wielką atrakcją była również wizyta w kolońskim ogrodzie zoologicznym. W Bonn odwiedzili Muzeum Najnowszej Historii Niemiec - " Haus der Geschichte", w którym poznali historię rozwoju ekonomicznego naszych sąsiadów po II wojnie, życie codzienne w dwóch systemowo różnych państwach niemieckich, aż do ponownego zjednoczenia Niemiec.Na terytorium parku krajobrazowego Eifel w skansenie Kommern, podziwiali świetnie zachowane wiejskie zabudowy nadreńskich wsi.

Ważnym punktem programu wymiany były praktyki zawodowe. Swoje zawodowe umiejętności uczniowie zaprezentowali w zakładach gastronomicznych, magazynach, czy sklepach. Uczniowie mieli także możliwość uczestniczenia w lekcjach wraz z niemieckimi kolegami, dzięki czemu bliżej poznali niemiecki system kształcenia zawodowego. Uczestnicy wymiany spotkali się także z władzami Starostwa Powiatowego Erft oraz z dyrekcją partnerskiej szkoły i młodzieżą, która dla polskich gości przygotowała wspaniały poczęstunek.

Wyjazd do Niemiec dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i już czekają na gości, którzy odwiedzą szkołę w kwietniu.


Anna Sikorska, Maria Tyc, Helena Puskarczyk

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.