czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 13 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 2442

Bocianów nie przybywa?

W czechowickiej gminie najwięcej gniazd bocianich jest w Ligocie i Bronowie. Mieszkańcy mówią, że bocianów z każdym rokiem jest coraz mniej.

bociany
Bocianów nie przybywa? · fot. SK


Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim nowe bocianie gniazda, po renowacji pojawiły się w Ligocie przy ulicach Koło i Rolników. Obecnie jest ich ok. 15 w całej gminie, w tym najwięcej w Ligocie i Bronowie.

Niestety mieszkańcy mówią, że bocianów wiosną do czechowickiej gminy z roku na rok wraca coraz mniej. Jako jedną z przyczyn wskazują niszczenie terenów podmokłych, które są przecież idealnym miejscem dla tych ptaków. Niektórzy budują specjalne platformy, aby zachęcić bociany do zakładania tam gniazd.

Aby sprawdzić liczebność bocianów w czechowickiej gminie na przestrzeni ostatnich lat zwróciliśmy się do koordynatorów spisu bociana białego. W Polsce co dziesięć lat przeprowadza się taką akcję. Ostatnia odbyła się w ubiegłym roku. - Oficjalne dane nie są jeszcze dostępne. W terenie były zbierane na zasadach wolontariatu i opracowywane są też bez zewnętrznych funduszy i dlatego trzeba na nie jeszcze poczekać- poinformował nas dr Jacek Betleja, koordynator akcji w województwie śląskim.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.