Wiadomości

  • 27 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 2980

Gimnazjum nr 3 na Litwie

5. wizyta uczniów i nauczycieli w ramach 2- letniego projektu Comenius "Autorytety młodych Europejczyków - dobre wzory, lepsza przyszłość" realizowanego w Gimnazjum nr 3 odbyła się na Litwie.

Po Słowacji, Turcji, wizycie krajów partnerskich w Czechowicach-Dziedzicach i Grecji miałyśmy okazję poznać historię, kulturę, ciekawostki geograficzne Litwy, jej stolicę Wilno oraz wspólnie w 60-osobowej międzynarodowej grupie wziąć udział w wycieczkach, warsztatach i spotkaniach.Wrażenia z wizyty

Do wyjazdu na Litwę przygotowywałyśmy się działając w Klubie Comeniusa. Razem z naszymi opiekunami p. Sylwią Żaczek- Gwizdoń i koordynatorem p. Ewą Dobija wyruszyłyśmy 22 marca o 1:00 w nocy, aby po 12-godzinnej podróży dotrzeć do Taurage - naszego partnerskiego miasta na Litwie. Zostałyśmy bardzo gorąco przyjęte przez uczniów, ich rodziny jak i przez nauczycieli.

Przez cały tydzień szkoliłyśmy się w obcych językach razem z uczniami z Litwy, Turcji, Niemiec, Słowacji i Grecji. Wspólnie poznawałyśmy miasto i litewską kulturę. Nowości było bardzo dużo. Plan wymagał momentami dobrej kondycji fizycznej, był ciekawy i różnorodny, m.in. wzięliśmy udział w obserwacji gwiazd przez teleskop.

Gimnazjum nr 3 na Litwie - 04.2014 · fot. Gimnazjum nr 3


Przeżyłyśmy lekcję historii o Taurage w terenie, nauczyłyśmy się litewskich tańców ludowych, w międzynarodowych grupach przeprowadziłyśmy warsztaty w j. niemieckim i angielskim podsumowujące znaczenie i wpływ projektu na nasze życie, podziwiałyśmy litewskie autorytety oraz smakowałyśmy typowych dla regionu potraw. Podczas naszego tygodniowego pobytu zostały zorganizowane wycieczki do Wilna, Nidy, zwiedzałyśmy muzea, a także miałyśmy okazję zobaczyć występy wielu uzdolnionych artystycznie uczniów - najbardziej zapadły nam w pamięć występy Gerdy, Mantysa i Moniki.

Podarowałyśmy również upominki dla dzieci z rodzin potrzebujących. Największe emocje wzbudził Festiwal Filmowy Comenius połączony z rozdaniem nagród, na który każdy kraj nakręcił własny film o wybranym wartym naśladowania. Nasza szkoła była nominowana aż w 4 kategoriach i zdobyliśmy dwie statuetki - za reżyserię i dla najlepszej aktorki.

Z pobytu na Litwie wyniosłyśmy wiele korzyści. Poszerzyłyśmy nie tylko naszą wiedzę. Pomiędzy nami nawiązała się prawdziwa przyjaźń. Wspólnie uczyliśmy się, śpiewaliśmy, rozwiązywaliśmy zadania projektowe, poznawaliśmy świat. Potrafiłyśmy nawiązać kontakt z nauczycielami, nawet tymi, którzy nie mówili po angielsku czy niemiecku rozwijając naszą intuicję językową. Wszyscy staliśmy się sobie najbliżsi na świecie w kilka krótkich dni. Chętnie wzięłybyśmy udział ponownie w takim projekcie.

Ten tydzień zapadnie w pamięć nam wszystkim, a dla wielu z nas były to najlepsze chwile w życiu. Pomimo tego, że projekt się jeszcze nie zakończył i już za tydzień kolejni uczniowie wyjeżdżają do Hamburga wielu z nas już nigdy się nie zobaczy. Oczywiście, wszyscy chcemy się spotkać, ale nie będzie to łatwe ze względu na dystans jaki nas wszystkich dzieli. Ale kto wie, może pewnego dnia uda nam się pokonać tę odległość?

Aneta Antonik
Milena Drozdowska
Weronika Głowacka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.