Wiadomości

  • 2 maja 2015
  • wyświetleń: 2660

Paraolimpijczycy na konferencji

W Auli Wydziału Zarządzania AGH odbyła się konferencja organizowana przez Stowarzyszenie "Nie widzę przeszkód" w ramach prowadzonego przez tę organizację projektu "Pokażcie nas w Rio". Głównym organizatorem tej akcji jest czechowiczanin Marcin Ryszka. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor prof. Tadeusz Słomka, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start oraz Polski Związek Pływacki.

Konferencję uświetniła obecność wielu znakomitych osobistości na czele z Minister Dorotą Idzi, prezesami wyżej wymienionych związków, znanymi dziennikarzami oraz sportowcami pełno i niepełnosprawnymi. Wydarzenie zostało zorganizowane w niespotykanej dotąd formule w naszym kraju.

Do nagrań video ze startów polskich niepełnosprawnych sportowców został dograny komentarz sprawozdawców sportowych, których na co dzień możemy usłyszeć i zobaczyć w polskiej telewizji. Obecny na konferencji Przemysław Babiarz skomentował starty polskich paraolimpijek w pływaniu Oliwi Jabłońskiej i Joanny Mendak. Odpowiednio: Jabłońska 100m stylem motylkowym (finał Mistrzostwa
Europy Eindhoven 2014) oraz Mendak 100m stylem motylkowym (finał Igrzyska Paraolimpijskie Londyn 2012).

Reprezentantki Polski mógł obserwować kolega po fachu, również specjalista w stylu motylkowym - mistrz Świata Paweł Korzeniowski. Łzy wzruszenia publiczności oraz burza oklasków, pokazały ile emocji
dostarcza sport osób niepełnosprawnych.W drugim bloku konferencji zostały również zaprezentowane zmagania lekkoatletów Macieja Lepiato - skok wzwyż (Mistrzostwa Europy 2014) i Mateusza Michalskiego - bieg na 200m (Finał Igrzysk Paraolimpijskich). Lekkoatletykę skomentował Pan Marek Jóźwik.

Uczestnicy konferencji obejrzeli również skrót meczu polskich piłkarzy po amputacjach (Amp Futbol), którzy zmierzyli się z reprezentacją Włoch. Mecz ten skomentował Pan Rafał Patyra.Podczas konferencji padło wiele ważnych słów, rozwinęły się ciekawe dyskusje. Nie było wśród uczestników osoby, która nie doszłaby do wniosku, że sport osób niepełnosprawnych jest czymś widowiskowym, czymś wartym uwagi i zainteresowania polskiego społeczeństwa i mediów.

Marcin Ryszka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.