Wiadomości

  • 30 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 957

Polsko-niemieckie spotkanie w ZSTiL

Od 16 do 23 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych przebywała grupa młodzieży niemieckiej z partnerskiej szkoły zawodowej Berufskolleg des Rhein- Efrt- Kreises z Bergheim. Wizyta gości odbyła się w ramach współpracy powiatu bielskiego i powiatu Erft (Nadrenia Północna-Westfalia), przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży w Warszawie.

Tygodniowy pobyt młodych Niemców przewidywał dwudniowe praktyki zawodowe uczniów w przedszkolach, piekarniach i salonach kosmetycznych na terenie naszego miasta i gminy. W ten sposób goście mieli możliwość poznać bliżej specyfikę kształcenia zawodowego w Polsce. Strona polska zapewniła gościom urozmaicony program turystyczny, promujący ciekawe miejsca i obiekty naszego regionu. Niemieccy partnerzy poznali historię browarnictwa w Żywcu, zachwycali się pięknymi widokami Beskidów, czy wnętrzami pszczyńskiego zamku.

Dużą atrakcją dla uczniów z Niemiec był pobyt w Krakowie, gdzie urzekły ich zabytki, klimat miasta oraz wizyta w kopalni soli w Wieliczce. Ważnym punktem spotkania była wizyta w Oświęcimiu, gdzie młodzi Niemcy w zadumie i powadze zwiedzali były nazistowski obóz koncentracyjny. Niemieccy i polscy uczniowie zostali także ciepło przyjęci przez burmistrza miasta pana Mariana Błachuta, który życzył obu szkołom dalszej owocnej współpracy, a uczniom wiele sukcesów.

Anna Sikorska, Helena Puskarczyk, Maria Tyc

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.