Wiadomości

  • 11 maja 2015
  • 21 maja 2015
  • wyświetleń: 9359

Pierwsze prace przy nowym rondzie

Rozpoczęły się prace przygotowawcze, poprzedzające budowę nowego ronda, które usprawni ruch w ścisłym centrum Czechowic-Dziedzic. Rondo u zbiegu ulic Niepodległości, Mickiewicza i Kołłątaja w Czechowicach-Dziedzicach ma być gotowe w październiku tego roku.

Budowa nowego ronda - 05.2015 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Mowa oczywiście o całkowitym zakończeniu inwestycji, której realizacja ruszy w drugiej połowie czerwca. Na miesiące wakacyjne, czyli na czas kiedy natężenie ruchu pojazdów w śródmieściu nieco maleje, zaplanowano przeprowadzenie najpoważniejszych i zarazem najbardziej uciążliwych prac budowlanych oraz drogowych. Nowe rondo powinno być zatem przejezdne już przed końcem sierpnia.

Obecnie trwają prace przygotowawcze prowadzone przez PWiK, polegające na przekładce wodociągu, o których piszemy tutaj. Zanim ruszy budowa samego ronda, należy przełożyć jeszcze inne, znajdujące się w tym terenie sieci.

Generalnym wykonawcą budowy ronda jest Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. w Gliwicach. Określony w umowie koszt realizacji inwestycji to blisko 750 tysięcy złotych. Drugie tyle będą jednak kosztowały wszystkie prace związane z tzw. uzbrojeniem terenu, w tym przekładkami instalacji oraz wykonaniem nowego oświetlenia. Przypomnijmy, że ramach tzw. "schetynówek", czyli dofinansowania do rozwoju lokalnej infrastruktury drogowej, przyznawanego przez przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, Gminie Czechowice-Dziedzice przyznano na realizację tej inwestycji blisko 800 tysięcy złotych.

Budowa ronda u zbiegu ulic Niepodległości, Mickiewicza i Kołłątaja w Czechowicach-Dziedzicach to inwestycja bardzo potrzebna i oczekiwana od dawna. Realizacja tego zadania w wysokim stopniu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i upłynnienie ruchu pojazdów w śródmieściu. Zwłaszcza, że w sąsiedztwie powstaje właśnie nowy Komisariat Policji. Tym bardziej cieszy więc fakt, że inwestycję uda się w sporej części sfinansować z pozyskanych przez gminę środków pozabudżetowych.

Skrzyżowanie - na tyle na ile pozwala na to istniejąca zabudowa - zostanie gruntownie przebudowane. W miejscu dzisiejszego skrzyżowania powstanie rondo o średnicy 22 metrów z wyspą przejezdną. Przebudowane zostaną zjazdy z ronda oraz chodniki. Całkowicie wymieniona zostanie podbudowa pod całym terenem skrzyżowania. Nowe rondo nie tylko usprawni ruch w śródmieściu, ale też poprawi bezpieczeństwo przechodzących przez jednie pieszych.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.