czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 16 maja 2015
  • wyświetleń: 2758

Goście z Grecji w Gimnazjum nr 2

Polska przywitała gości z Grecji piękną i ciepłą pogodą. Po długiej podróży uczniowie i nauczyciele z ateńskiego Liceum Międzynarodowego przybyli do naszego miasta, aby sfinalizować Partnerski Projekt Comeniusa pt. "Young reporters of our local community". Reprezentowali osiem krajów świata, takich jak: Bułgaria, Macedonia, Ukraina, Turcja, Burkina Faso, Ghana, Filipiny oraz Polskę.

Wizyta trwała dziesięć dni, począwszy od 25 kwietnia, kiedy greccy goście zostali uroczyście powitani w Gimnazjum nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Czechowicach-Dziedzicach przez dyrektor Alicję Mizerę. Następnie polscy i greccy uczniowie zostali ciepło przyjęci przez burmistrza miasta Mariana Błachuta, który życzył wszystkim uczestnikom projektu owocnej współpracy.

Pobyt uczestników projektu w Polsce przewidywał dokończenie wszystkich prac projektowych, na których koncentrowały się nasze działania przez ostatnie dwa lata. Nasz projekt oscylował w dwóch kierunkach. Jednym z nich było podniesienie świadomości nt. recyklingu. Uczniowie wyciągnęli wnioski z wyników ankiet przeprowadzonych podczas realizacji projektu oraz, jako finał tego tematu, wykonali wspólnie instalację artystyczną z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Ideą, która im przyświecała było nadanie nowego, artystycznego wymiaru materiałom przeznaczonym do recyklingu.

Całe wydarzenie, czyli budowanie Partenonu z ateńskiego wzgórza Acropol, było filmowane przez uczniów na naszym czechowickim placu targowym. Efekty naszych prac można obejrzeć w poniższej prezentacji na Facebooku szkoły. Ponadto uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Eko-Centrum w Goczałkowicach.

Goście z Grecji w Gimnazjum nr 2 - 04.-05.2015 · fot. Publiczne Gimnazjum nr 2


Drugim tematem naszego projektu były prace reporterskie dotyczące lokalnej społeczności. Uczniowie wykonali przewodnik po ciekawych pod względem historycznym i społecznym miejscach w naszym regionie. W związku z tym, nasi goście zostali zaproszeni na wycieczkę rowerową wokół naszego miasta. Zwiedziliśmy Pałac Kotulińskich i Zaporę Goczałkowicką. Grecy byli zachwyceni pięknymi i zielonymi terenami w Czechowicach i wokół nich.

Ponadto, zapewniliśmy gościom urozmaicony program turystyczny. Po integracyjnym ognisku wraz z rodzicami, nauczycielami i uczniami na czechowickim MOSiR-ku zaprosiliśmy uczniów do zwiedzenia innych miejsc w naszym kraju. Greków zachwycił Kraków, w którym koncentrowaliśmy się na śladach żydowskiej kultury. Podziwiali również zabytki Pszczyny i na koniec zwiedzili nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. W ostatnim dniu pobytu w szkole, nasi goście wzięli udział w uroczystej akademii z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po wręczeniu certyfikatów uczestnictwa w projekcie oraz prezentów - płyt naszych rodzimych artystów takich jak: zespołu Hendon oraz Stachurskiego, uczniowie wspólnie odtańczyli poloneza a następnie grecki taniec syrtaki. W ramach pamiątki z Polski, wszyscy goście otrzymali koszulkę wraz z wydrukowanym zdjęciem przedstawiającym wszystkich uczestników projektu na tle fontanny z Placu Jana Pawła II. Koszulka została wydrukowana przez panią Joannę Zejc.

Gdy nocą Grecy wyjeżdżali na lotnisko do Krakowa, łzom i uściskom nie było końca. Poprzez serdeczność i przyjaźń przenikał żal, że nigdy więcej się nie spotkamy. Być może pozostanie nam tylko blog na Fb, na którym będziemy jeszcze przez kilka miesięcy kontynuować działalność projektową. Te dziesięć dni zapadły nam w pamięć i serca.

Pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzinom oraz dyrekcji szkoły i nauczycielom Gimnazjum nr 2 za wsparcie w realizacji projektu. Jak i również wszystkim sponsorom, którzy ufundowali prezenty: Zespół Hendon, Jacek Stachurski i firma "Lora" pani Joanny Zejc.

Monika Ryrych

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.