czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 22 maja 2015
  • 24 maja 2015
  • wyświetleń: 3235

Śmieci tamują potoki - zdjęcia

Śmieci, popiół, gruz, eternit, opony, złom, a nawet całe wykładziny i dywany. To wszystko można znaleźć w potokach i rowach melioracyjnych na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice.

Śmieci w rzekach i potokach - 05.2015 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Tamujące przepływ wody odpady do cieków wodnych i na ich brzegi niejednokrotnie wrzucają sami mieszkańcy. Kiedy pojawia się wezbrana woda, zabiera również z brzegów zalegające tam odpady i przenosi do rowów, a następnie do przepustów wodnych i kanałów. Tamuje to przepływ wody, powodując dodatkowe zniszczenia.

Z apelem o niewyrzucanie śmieci i innych przedmiotów do rzek, potoków i pozostałych cieków wodnych Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach zwracał się do mieszkańców już rok temu. Problem nadal jest aktualny. Drożność cieków wodnych jest szczególnie ważna zwłaszcza teraz, kiedy wchodzimy w okres zagrożenia powodzią i ulewnymi deszczami.

WZK jeszcze raz przypomina, że wszystkie odpady wrzucane w koryta rzek, potoków i innych cieków, bądź składowane na ich brzegach, powodują utrudnienia w swobodnym przepływie wody, a w przypadku wezbrań skutkują podtopieniami. Takie działanie jest również ściganym przez prawo wykroczeniem. Pozostawienie odpadów w niedozwolonych miejscach - zgodnie z art. 75 kodeksu wykroczeń - podlega karze grzywny w wysokości do 500 złotych. Policja lub Straż Miejska mogą w takim wypadku również skierować wniosek do sądu, a ten może wymierzyć sprawcy bardziej dotkliwą finansowo karę.

BM / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.