czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 28 maja 2015
  • wyświetleń: 2632

Foto: Uczniowie z wizytą we Włoszech

Od 3 do 10 maja siedmioro uczniów i trzy nauczycielki z Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie, a także uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich: Włoch, Cypru, Estonii i Turcji uczestniczyło w trzeciej krótkoterminowej wymianie grup uczniów we Włoszech. Był to kolejny etap realizowanego wspólnie projektu "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności." (Program Erasmus+ akcja 2- "Partnerstwa strategiczne"). Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Koordynatorem projektu jest nasze liceum.

Celami przedsięwzięcia są m.in. rozpoznawanie predyspozycji zawodowych uczniów oraz umożliwienie im świadomego wyboru kierunku studiów i bardziej satysfakcjonującej pracy, zmniejszenie poziomu bezrobocia w krajach Unii Europejskiej, zapoznanie uczniów w praktyce ze specyfiką konkretnych zawodów. Dzięki działaniom projektu uczniowie pozyskują informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danej profesji. Uświadamiają sobie również konieczność dostosowywania się do zmieniających się warunków na rynku pracy, a także doskonalą język angielski oraz poznają różne kultury.

Jednym ze sposobów osiągania powyższych celów był udział młodzieży w kolejnym cyklu mini staży zawodowych i seminariów. Młodzież w międzynarodowych grupach uczestniczyła w mini stażach w następujących instytucjach: L-Foundry, CISI - Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości i Telespazio - Agencji Nawigacji Satelitarnej. Staże odbywały się przez 3 dni i trwały po kilka godzin każdy. Poszczególne instytucje stażowe umożliwiły uczniom nabycie konkretnej wiedzy i umiejętności praktycznych. I tak odpowiednio w L-Foundry uczniowie poznali proces produkcyjny nowoczesnych sensorów.

Uczniowie z wizytą we Włoszech - 3-10.05.2015 · fot. LO im. Marii Skłodowskiej-Curie


L-Foundry to licząca się w Europie fabryka sensorów, produkującą ich około 3 milion tygodniowo. W czujniki cofania wyprodukowane w tej fabryce wyposażony jest co trzeci samochód na świecie. Produkowane są tam również sensory montowane w kamerach cyfrowych. Uczniowie zostali zaznajomieni z procesem technologicznym produkcji mikroelektroniki, w tzw. pomieszczeniu czystym - jest to rodzaj pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych, w szczególności zanieczyszczeń typu: pył, kurz, bakterie, opary chemiczne. Pomieszczenia takie są używane do badań naukowych, jak również do produkcji z wykorzystaniem materiałów o wysokiej czystości (np. procesory komputerowe).

Uczestnicy stażu wzięli udział w eksperymentach, które pozwoliły im poznać sposób pomiaru stopnia zawartości cząstek zanieczyszczeń na metr sześcienny. W wyniku eksperymentu uzyskano sterylnie czyste środowisko ze środowiska normalnie zawierającego około 1,7 milionów mikroskopijnych cząsteczek zanieczyszczeń na metr sześcienny. Dzięki wygenerowaniu pola elektrostatycznego i jonizacji powietrza pozyskano czyste środowisko. Taką metodę stosuje się właśnie w tej fabryce, ponieważ nie niszczy ona produktów. Uczniowie ubrani w profesjonalne uniformy do pracy w pomieszczeniach czystych mieli sposobność zobaczenia na własne oczy jak wygląda praca w tym pomieszczeniu i jakie niedogodności trzeba znosić pracując przez 12 godzin w uniformach.

W kolejnym miejscu stażu - CISI-Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości uczniowie dowiedzieli się jak założyć własną firmę, uzyskując wsparcie finansowe z UE. Poznali procedury i warunki ubiegania się o kredyt na założenie własnej działalności gospodarczej, którego zaledwie połowę należy spłacić po 7 latach działalności. W praktyce poznali tajniki tworzenia biznes planu i dopasowania profilu działalności, zasięgu i profilu produkcji oraz ceny produktu do danej grupy docelowej klientów. Poznali mechanizmy ekonomiczno-biznesowe na podstawie przykładowej firmy kosmetycznej, którą zakładają do spółki dwie osoby, z których jedna jest bezrobotna. Osoby te musiały mieć doświadczenie eksperckie - związane z wykształceniem lub z wykonywaną pracą. Następnie uczniowie uczestniczyli w seminarium prowadzonym przez osobę, która kilka lat temu otrzymała wsparcie z UE, dzięki takiej pomocy z osoby bezrobotnej stała się właścicielem centrum informacji telefonicznej tzw. "call centre" zatrudniającego ponad 150 pracowników.

Kolejnym miejscem stażu była Agencja Nawigacji Satelitarnej "Telespazio". Dzięki 50-letniemu doświadczeniu Agencja ta stała się ekspertem w dziedzinie nawigacji satelitarnej. Tutaj młodzież została zapoznana z realizowanymi przez instytucję projektami nawigacji satelitarnej Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Uczniowie mieli możliwość poszerzenia swoich informacji zawodowych o sektor kosmiczny, stanowiący jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu.

Warto dodać, że sektor kosmiczny ma rosnące znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej. Obejmuje on tzw. segment upstream, czyli wszystkie urządzenia umieszczane w przestrzeni kosmicznej, oraz downstream, czyli infrastrukturę naziemną i usługi oparte na technikach satelitarnych, takie jak łączność czy nawigacja satelitarna. Uczniowie dowiedzieli się jak kontrolowana jest pozycja satelity w kosmosie i co dzieje się z odpadami kosmicznymi. Następnie zaznajomieni zostali ze specyfiką pracy inżynierów technologii satelitarnych, kosmicznych i astronomicznych oraz z pracą naukowców.

Uczniowie wzięli także udział w seminariach w szkole "Ettore Majorana". Uczestniczyli w prezentacji doświadczeń z chemii i biologii, zajęciach z robotyki, gdzie poznali nowoczesnego robota - humanoida, zapoznali się z funkcjonowaniem urządzenia służącego do układania kostki Rubika oraz mini robotem służącym do gaszenia pożaru. Poznali zasadę działania bezzałogowego statku latającego dron, który został zbudowany przez uczniów tej szkoły.

Wizyta miała również wymiar kulturowy. Uczestnicy zwiedzili "Willę Hadriana", która została zbudowana na polecenie cesarza Hadriana w Tivoli w latach 118-134. Następnie zobaczyli "Willę d’Este" - arcydzieło architektury oraz projektowania ogrodów, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas wizyty we Włoszech zorganizowano "Wieczór Kultur", na którym przedstawiciele krajów partnerskich prezentowali filmy promujące poszczególne kraje. Włosi przeprowadzili lekcję języka włoskiego, zaznajamiając uczestników projektu z podstawowymi zwrotami w swoim języku. Uroczystość zakończyła się degustacją tradycyjnych przekąsek i słodyczy z Estonii, Turcji, Cypru, Włoch i Polski.

Dzięki kolejnej wymianie kulturowej, wymianie doświadczeń, wiedzy i umiejętności młodzieży i nauczycieli z Włoch, Cypru, Estonii, Turcji oraz Polski uczestnicy mieli sposobność przemyśleć swoje plany zawodowe i zweryfikować swoje wyobrażenia o różnych, często nietypowych zawodach. Dzięki udziałowi w mini stażach zawodowych uczniowie pozyskali informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danej profesji, poszerzyli znajomość języka angielskiego o język branżowy instytucji stażowych.

Na koniec pobytu we Włoszech uczniowie i nauczyciele naszego liceum zwiedzili Wieczne Miasto - Rzym. Była to krótka, ale niezapomniana wyprawa, podczas której zobaczyli najważniejsze zabytki, perły Rzymu takie jak: Koloseum, Fontannę di Trevi, Kapitol, Piazza Venezia, Piazza di Spagna. Nie zabrakło ich także w Watykanie na Placu Św. Piotra, w Bazylice Św. Piotra oraz na Piazza Colonna czy też Piazza Navona. Zobaczyli również Forum Romanum, Panteon, wspaniały Zamek Św. Anioła, Łuk Konstantyna, urokliwy targ Campo di Fiori oraz klimatyczny Piazza del Popolo. Rzym jest miastem niesamowitym. Na każdym kroku można napotkać słynne budowle, malownicze place z fontannami i pomnikami, kościoły czy też starożytne ruiny. Rzym to miasto, które ma charakter. Olśniewa i urzeka każdego.

Realizatorki programu Erasmus +

źródło: LO im. Marii Skłodowskiej-Curie

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.