czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 27 maja 2015
  • 2 czerwca 2015
  • wyświetleń: 2914

Jeżycjada po raz czwarty

28 maja pod patronatem burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta w Zespole Szkół im. ks. prof. J. Tischnera odbył się konkurs czytelniczy: "Szlakiem Jeżycjady".

Jeżycjada, zespół szkół
Czwarta edycja Jeżycjada · fot. Renata Okrzeszowska


Zaproszenie do udziału w zmaganiach konkursowych przyjęły szkoły z terenu gminy Czechowice - Dziedzice i już po raz czwarty (ponieważ impreza ma charakter cykliczny) uczestnicy konkursu mieli okazję wędrować po poznańskich ulicach z bohaterami cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz . Nas - organizatorów cieszy fakt, że w dobie wszechobecnych nowinek technicznych: komputerów, tabletów czy komórek są uczniowie, którzy sięgają po książki, ponieważ rozumieją, że to właśnie z kart literatury czerpiemy drogowskazy na życie, przenosimy się w inny świat, nie ruszając się tak na prawdę z miejsca. I chociaż mamy czasem wrażenie, że książka przeżywa swój kryzys, to jednak jest nadal najważniejszym środkiem przekazywania wiedzy.

Warto też zwrócić uwagę, że saga poznańska to galeria nietuzinkowych postaci oraz wiedza - ta nieutylitarna. To odkrywanie piękna przyjaźni, miłości, wskazywanie wartości jaką jest rodzina. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeczytać trzy kolejne tomy Jeżycjady, a następnie drużynowo brali udział w zmaganiach konkursowych.Rozgrywki przebiegały w czterech etapach. W pierwszym etapie uczniowie odpowiadali na pytania za jeden, dwa i trzy punkty. Drugi etap dotyczył rysunków i rekwizytów związanych z treścią lektur, odkrywania powiązań rodzinnych i krzyżówek tematycznych. Trzecia runda zawierała ortograficzne jeże, rebusy i cytaty z kartek przeczytanych książek.

Jeżycjada, zespół szkół
Czwarta edycja Jeżycjada · fot. Renata Okrzeszowska


Ostatni etap, po którym wyłoniono zwycięzców, opierał się na puzzlach, scenkach i związkach frazeologicznych. Ostatecznie najlepszą szkoła okazała się Szkoła Podstawowa nr 2 z Miliardowic, drugie miejsce przypadło zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Bronowie, a trzecie Szkole Podstawowej nr 3 z Burzeja. Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali ufundowane przez burmistrza pana Mariana Błachuta nagrody - książki z serii Jeżycjady, dyplomy i nośniki elektroniczne, które osobiście wręczył przybyły na uroczystość p. Maciej Kołoczek. Nad całością konkursu czuwało jury, w skład którego weszli nauczyciele - bibliotekarze. Całość imprezy uatrakcyjnił chór szkolny pod opieką p. Lucyny Machalicy, który swoim repertuarem pozwolił na chwile relaksu i odprężenia.

Organizatorki konkursu: Renata Okrzeszowska, Agata Biela i Agata Jasik mają nadzieję, że wartości odkryte w trakcie czytania poznańskiej sagi zakiełkują w uczestnikach konkursu i wydadzą dobre owoce. Już dzisiaj zapraszają na kolejną - piątą już edycję "Szlaku Jeżycjady".

Renata Okrzeszowska

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.