czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 29 maja 2015
  • wyświetleń: 2287

Warsztaty edukacji ekologicznej

Szeroko rozumiana edukacja ekologiczna od dawna jest przedmiotem dobrej współpracy między gminą Czechowice-Dziedzice a Nadleśnictwem Bielsko. Jej efektem są, między innymi, ekologiczne warsztaty oraz programy edukacyjne, w których bierze udział dzieci i młodzieży z czechowickich placówek oświatowych.

warsztaty, ekologia, las
Warsztaty na temat terenowej edukacji ekologicznej · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Edukacja ekologiczna powinna być, w miarę możliwości, prowadzona w środowisku przyrodniczym, poprzez zajęcia terenowe, w czasie których uczniowie mogą samodzielnie prowadzić badania, obserwacje, analizować wyniki i generować na ich podstawie wnioski, proponując przy tym rozwiązania zaistniałych i dostrzeżonych problemów. Idealnym dla tego typu zajęć miejscem jest na przykład las. To wnioski płynące z warsztatów dla nauczycieli czechowickich i bielskich szkół, zorganizowanych ostatnio przez Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach oraz Nadleśnictwo Bielsko.

Nie przez przypadek warsztaty odbyły się w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach. Była to bowiem doskonała okazja by zaprezentować realizację prowadzonego tam z powodzeniem Projektu "Arboretum Inspiruje", jako wzorcowego dla interdyscyplinarnego podejścia do edukacji przyrodniczo-leśnej. Prowadzony w GP 1 projekt "Arboretum Inspiruje" od kilku lat zdobywa granty na działalność ekologiczną - dwukrotnie był laureatem konkursu "Po stronie natury", otrzymał grant w programie "Z Kujawskim pomagam pszczołom". W swoich działaniach projekt wychodzi poza mury szkoły. Uczniowie nakręcili spoty reklamowe o gminnych pomnikach przyrody, uczestniczą w akcjach sprzątania świata i sadzenia lasu. Gimnazjaliści prowadzą także zajęcia przyrodnicze i gry terenowe podczas pikników ekologicznych.

Warsztaty pn. "O lesie w lesie - czyli korzyści płynące z zajęć terenowych" były okazją nie tylko do tego, by wymienić się doświadczeniami na temat działań proekologicznych i nawiązywać współpracę, ale i do tego, by już teraz planować cykl wydarzeń ekologicznych na cały przyszły rok szkolny.

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.