Wiadomości

  • 11 czerwca 2015
  • 16 czerwca 2015
  • wyświetleń: 6102

Czechowicka spółka z satelitami

8 czerwca doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego Sp. z o .o., a koncernem Thales Alenia Space - jednym z największych na świecie producentów systemów satelitarnych.

Śląskie Centrum Naukowo - Technologiczne Przemysłu
Umowa o współpracy z Thales Alenia Space - 08.06.2015 · fot. mat. prasowe


Umowę w obecności przedstawicieli polskiego rządu i ambasady francuskiej oraz reprezentantów polskiego przemysłu i nauki podpisał Jean-Loic Galle - prezes Thales Alenia Space oraz Wojciech Woźniak - prezes zarządu Śląskiego Centrum Naukowo - Technologicznego Przemysłu Lotniczego. Uroczystość odbyła się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Dzięki podpisanej umowie centrum naukowo-technologiczne z Czechowic-Dziedzic jako jedyny polski podmiot znajdzie się w łańcuchu dostawców komponentów kompozytowych służących do budowy satelitów produkowanych przez Thales Alenia Space. Umowa o długofalowej współpracy jest przejawem zaufania do zdolności wytwórczych polskiego przemysłu w tak wymagającej dziedzinie jak sektor kosmiczny.

Należy podkreślić, że do nawiązania współpracy pomiędzy obiema firmami nie doszłoby, gdyby nie członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej, która od ponad 2 lat aktywnie wspiera rozwój przemysłu kosmicznego poprzez specjalny program dedykowany dla polskich przedsiębiorstw.

Śląskie Centrum Naukowo - Technologiczne Przemysłu Lotniczego · fot. mat. prasowe


W ramach tego programu Thales Alenia Space oraz Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. od 2014 roku realizują już 2 projekty, których celem jest transfer technologii wytwarzania paneli kompozytowych. Obecnie technolodzy Centrum przebywają w ośrodku badawczo-rozwojowym Thales Alenia Space w Cannes, gdzie przechodzą odpowiednie szkolenia prowadzone przez francuskich partnerów.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że pod koniec kwietnia tego roku Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. zostało laureatem nagrody głównej w dziedzinie innowacyjności w kategorii "Technologie kosmiczne" w VI edycji konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dla przedsięwzięć zrealizowanych przy wsparciu Unii Europejskiej. Nagrodę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, przedstawicielom Centrum wręczył wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. położone w Czechowicach-Dziedzicach jest obecnie jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków wytwarzania struktur kompozytowych w technologii autoklawowej wraz z laboratorium badań materiałów. Jego infrastruktura technologiczna utworzona dzięki pozyskaniu 85% finansowania ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa ma pomóc wdrażać materiały kompozytowe w przemyśle lotniczym oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo użytkownikowi - np. przemysł motoryzacyjny i jachtowy czy też, jak widać - przemysł kosmiczny. Fakt ten ma niebagatelne znaczenie w kontekście coraz bardziej konkretnych planów budowy pierwszych polskich satelitów do optoelektrycznej obserwacji Ziemi, który będzie służył wielu sektorom gospodarki, w tym także polskiej armii.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.