Wiadomości

  • 28 czerwca 2015
  • wyświetleń: 2581

Prezentacja książki o Bestwinie

Autorka wielu publikacji na temat Bestwiny a zarazem honorowa obywatelka gminy Waleria Owczarz przygotowała kolejną książkę. Najnowsza pozycja nosi tytuł: "Zegar historycznej pamięci ze szczelinami dawnego czasu".

Prezentacja książki Walerii Owczarz - 22.06.2015 · fot. Muzeum w Bestwinie


Dzieje wsi osnute są w niej wokół zegara z wieży bestwińskiego kościoła. Ten "mechaniczny świadek historii", odmierzając czas widział wojnę i pokój, śmierć i narodziny, śluby i pogrzeby. Jest wobec tego doskonałym punktem wyjścia do rozważań na temat przeszłości i przypomnienia sylwetek naszych przodków.

430 stron maszynopisu to efekt długiej i żmudnej pracy, pokonywania wielu przeciwności, także tych zdrowotnych. Jednakże laureatka nagród im. Londzina, Miarki i wielu innych z pomocą życzliwych osób doprowadziła swoje dzieło do końca. Serdeczne podziękowania złożyła za współpracę zwłaszcza Karolinie Żurowskiej z CKSiR w Bestwinie i Agacie Smalcerz - dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Sama Agata Smalcerz napisała o książce tak: Pisana charakterystycznym dla autorki plastycznym językiem, zawiera z jednej strony materiał historyczny, udokumentowany źródłowo, z drugiej - barwne opowieści znane z autopsji lub uzyskane od mieszkańców Bestwiny, czasem zawierające elementy miejscowej gwary. Tekst jest przeplatany stosownymi fragmentami poezji polskich poetów lub samej autorki, a także tekstami starych piosenek i pieśni, nieraz odzyskanych z zapomnienia.

Prezentacja książki odbyła się w dniu 22 czerwca w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka. Spotkanie poprowadził Andrzej Wojtyła, zaś autorki posłuchali samorządowcy, przedstawiciele jednostek oświatowych, organizacji działających na terenie gminy, ludzie kultury i sztuki. Wielu z nich miało już okazję zapoznać się na przykład z "Obywatelami Państwa Bestwińskiego" albo książką o cmentarzu, lecz może będą i tacy dla których "Zegar" będzie pierwszym kontaktem z twórczością Walerii Owczarz.

Sławomir Lewczak

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Bestwina" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Bestwina

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Bestwina" podaj