czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 28 czerwca 2015
  • 2 lipca 2015
  • wyświetleń: 4524

Brakuje mieszkań komunalnych

Brak własnego mieszkania dotyka zwłaszcza młodych, mniej zamożnych osób, które założyły rodzinę i mają dzieci. Dla osób, których nie stać na budowę własnego domu, czy też kupno niewielkiego nawet mieszkania własnościowego, alternatywą jest wynajem lokalu na wolnym rynku, co wiąże się ze sporym wydatkiem. Zdecydowanie bardziej atrakcyjnym finansowo rozwiązaniem jest mieszkanie komunalne. Niestety, ilość takich gminnych lokali, jest ograniczona.

Reklama

Czechowice-Dziedzice borykają się z problemem przewlekłego braku lokali komunalnych i środków finansowych na budowę nowych. Dotyczy to zresztą również lokali socjalnych. - Kolejka osób oczekujących na mieszkanie komunalne jest obecnie długa. Nie sposób ukryć, że w kwestii mieszkaniowej, potrzeby mieszkańców znacznie przerastają możliwości naszej gminy - mówi burmistrz Marian Błachut.

Z informacji Administracji Zasobów Komunalnych w Czechowicach-Dziedzicach wynika, że z obecnie obowiązującej listy osób uprawnionych - oczekujących na skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, obejmującej 54 gospodarstwa domowe, udzielono skierowania na 2 lokale, zaś z listy osób uprawnionych-oczekujących na skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego (komunalnego), obejmujących 61 gospodarstw domowych - zrealizowano 5.

Lista osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego jest długa, co nie oznacza, że jego otrzymanie jest niemożliwe. Przydział lokalu komunalnego uzależniony jest bowiem od wielu czynników. Zgodnie z uchwałą nr XVII/142/08 Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach z dnia 15 stycznia 2008 roku, w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Czechowice-Dziedzice (z późniejszymi zmianami), podanie o najem lokalu przeznaczonego na cele mieszkalne składa się w naszej gminie do 31 stycznia danego roku. Uchwała precyzuje też, że rozpatrywane są podania osób zamieszkujących na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice.

Weryfikacja następuje z uwzględnieniem określonych kryteriów. Są to przede wszystkim: powierzchnia użytkowa dotychczas zajmowanego mieszkania, warunki zamieszkania i standard lokalu, miesięczne dochody brutto, liczba członków gospodarstwa domowego, orzeczony stopień niepełnosprawności i inne.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.