Wiadomości

  • 10 lipca 2015
  • wyświetleń: 8345

Obiekty sakralne w nowym albumie

Świątyniom i kaplicom na terenie zachodniej i wschodniej części ziemi bielskiej oraz ziemi czechowickiej poświęcone są dwie kolejne książki-albumy, których inicjatorem jest ks. dr Stanisław Cader, prezes Beskidzkiego Instytutu Nauk o Człowieku. Publikacje zawierają zdjęcia i krótkie opisy poszczególnych obiektów sakralnych - kościołów, klasztorów i kaplic.

album, obiekty sakralne, stanisław cader, ksiądz
Ks. dr Stanisław Cader z wydanymi albumami · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Atrakcyjne pod względem oprawy graficznej albumy dotyczą zabytkowych oraz nowych obiektów sakralnych z terenu Wilkowic, Jaworza, Jasienicy, obszaru wiejskiego wokół Czechowice-Dziedzice Bestwiny, Wilamowic, Kóz i Porąbki.

Ks. Cader zwraca uwagę, że dzieło wydawania kolejnych albumów poświęconych ziemi beskidzkiej rozpoczął 3 lata temu, w 20. rocznicę powstania diecezji bielsko-żywieckiej. "Tym razem prezentowane kościoły są trochę inne niż dotąd. Opisane są tu parafie, mające bardzo mocne powiązania z ekumenizmem, gdyż część zachodnia powiatu bielskiego to teren, gdzie żyją wspólnoty luterańskie. Co prawda, nie prezentuję ich w albumie, ale w historii niemal każdej parafii katolickiej przewijają się wspólne wątki ekumeniczne" - wyjaśnił.

Zaznaczył jednocześnie, że w albumie poświęconym zachodniej części ziemi bielskiej oraz ziemi czechowickiej przewija się postać ks. Józefa Londzina -znanego duszpasterza, historyka, polityka, a przede wszystkim działacza na rzecz podtrzymania polskości Śląska Cieszyńskiego oraz integracji mieszkańców tego regionu. Temu kapłanowi urodzonemu w 1862 w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic dedykowana jest najbardziej prestiżowa nagrody bielskiego starosty dla ludzi zaangażowanych w pracę na rzecz "małych ojczyzn".

album, obiekty sakralne, stanisław cader, ksiądz
Ukazały się albumy o obiektach sakralnych ziemi bielskiej i czechowickiej. · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Autor przypomina, że część zachodnia ziemi bielskiej należała niegdyś do diecezji katowickiej, wschodnia zaś do archidiecezji krakowskiej. W albumie poświęconym wschodniej części ziemi bielskiej znaleźć można szczegółowe opisy perełek drewnianej architektury sakralnej - m.in. kościołów w Starej Wsi czy w Jawiszowicach.

Duchowny dedykował ten album ks. Józefowi Strączkowi, najstarszemu kapłanowi archidiecezji krakowskiej, który w zeszłym roku skończył 100 lat. Duchowny mieszka w parafii Porąbce, gdzie był niegdyś proboszczem.

Wszystkie albumy mają stanowić zachętę do odwiedzenia konkretnych świątyń. Mają być przewodnikami po terenie Podbeskidzia i rzetelną dokumentacją aktualnego dziedzictwa sakralnego diecezji bielsko-żywieckiej.

Książkę wydał Beskidzki Instytut Nauki o Człowieku. Ks. Cader przygotował wcześniej 4 albumy - ukazujące dorobek sakralny Żywiecczyzny, Ziemi Kęckiej i Ziemi Oświęcimskiej. W planach jest wydanie kolejnych tomów.

aka / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.