czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 2285

Uwaga na metodę "na kuzyna"

W ostatnim czasie nasiliły się działania oszustów wyłudzających pieniądze metodą "na kuzyna", będącej wariantem metody "na wnuczka".

Oszust wybiera osoby o imionach często nadawanych dawniej, najczęściej kobiety - Helena, Stanisława, Kazimiera i po nawiązaniu połączenia dzwoniący podaje się za kuzyna (najczęściej schorowanego, głos zachrypnięty lub cichy, niewyraźny).

Na pytanie: "który kuzyn?" oszust odpowiada: "nie pamiętasz który? Ilu masz kuzynów?" Po czym uzyskuje imię prawdziwego kuzyna, a na pytanie o niepodobny głos wspomina o chorobie i ciężkim czasie.
Podtrzymując rozmowę dzwoniący wypytuje o sytuację rodzinną, opiekunów, odwiedzające dzieci, umiejętnie wyłapując imiona członków rodziny i posługując się nimi, aby się uwiarygodnić.

Osoby potencjalnie "nadające" się do oszustwa informuje, że bardzo ucieszył go ten telefon i dał dużo radości i ucieczki od zmartwień i że znów zadzwoni. Po takim przygotowaniu następuje druga faza - wyjawienie fikcyjnych problemów i prośba o pożyczkę - wypłacenie pieniędzy.

Stróże prawa apelują o ostrożność i nieuleganie oszustom. W miarę możliwości należy zgłaszać tego typu zdarzenia na policję.

BM / czecho.pl
źródło: UG Bestwina

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.