Reklama

Wiadomości

  • 26 sierpnia 2015
  • 29 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 11597

Górnicy boją się zwolnień grupowych

Związkowcy z Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia" w Czechowicach-Dziedziach zaapelowali do polityków - m.in. Prezydenta Andrzeja Dudy - o "podjęcie stosownych kroków, które kompleksowo uregulują obecną sytuację na rynku węglowym". Do końca roku zarząd PG "Silesia" zamierza zwolnić ok. 100 pracowników.

pg silesia
PG "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach · fot. bielsko.info


Cztery organizacje związkowe funkcjonujące w PG "Silesia" zaapelowały do poliptyków - m.in. prezydenta Andrzeja Dudy - o "podjęcie stosownych kroków, które kompleksowo uregulują obecną sytuację na rynku węglowym". Zdaniem związkowców, pogarszająca się sytuacja "Silesii" jest konsekwencją błędnych decyzji rządu i niedopuszczalnych praktyk na polskim rynku węgla, w tym sprzedaży surowca poniżej kosztów wydobycia przez inne podmioty.

- Oczekujemy konkretnych działań ze strony osób odpowiedzialnych za polskie górnictwo. Tu już nie chodzi o PG "Silesia" czy Lubelski Węgiel "Bogdanka", bo na tę chwilę problem ma cały sektor - tłumaczy przewodniczący Komisji Zakładowej "NSZZ Solidarność" PG "Silesia" Sp. z o.o. Dariusz Dudek. - Czas "ubijania piany", czyli bezproduktywnych dyskusji o górnictwie minął. To ostatnia chwila, gdy wspólnym wysiłkiem możemy cokolwiek uratować. Potem będzie za późno - przestrzega.

Związkowy apel skierowywany został do pięciu osób: prezydenta Andrzeja Dudy, pani premier Ewy Kopacz, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego i pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka. Przedstawiciele załogi czechowickiej kopalni z czterech organizacji - NSZZ "Solidarność", Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego "Kadra" i Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce - podkreślają w nim, że obecna sytuacja na rynku węgla kamiennego "odbija się negatywnie nie tylko w sektorze wydobywczym, ale również w sekatorach powiązanych - a to w szczególności w sektorze energetycznym". Zapytanie Poselskie ws. stosowania cen dumpingowych węgla wystosował również do premier Ewy Kopacz poseł Prawa i Sprawiedliwości - Stanisław Szwed.

Skąd pomysł, by w naprawę sytuacji na polskim rynku węgla angażować prezydenta? - Prezydent jest głową państwa i może inicjować rozmowy na tematy ważne dla kraju czy też obejmować takie rozmowy swoim patronatem, a przyszłość górnictwa, branży strategicznej, to sprawa dla kraju istotna - wyjaśnia Dudek.

- Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć, że my również stanowimy część polskiego górnictwa. To nie jest tak, że nie jesteśmy polską kopalnią, bo zainwestował w nas czeski koncern - jesteśmy, bo w "Silesii" pracują Polacy, a podatki odprowadzamy do budżetu polskiego, nie czeskiego. Domagamy się zatem od państwa, by traktowało nas i wszystkie inne podmioty tak samo. Nie chcemy nikomu niczego zabierać, chcemy jedynie tego samego, co mają inni, by móc z nimi uczciwie konkurować - dodaje.

Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia" Sp. z o.o. z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach zatrudnia około 1800 osób. Do końca roku Zarząd Spółki zamierza zwolnić ok. 100 pracowników.

List związkowców do Prezydenta RP - Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie,

wobec pogarszającej się sytuacji w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia Sp. z o.o. spowodowanej w przeważającej mierze przez stosowanie cen dumpingowych przez jedną ze spółek węglowych, zwracamy się z apelem o podjęcie stosownych kroków, które kompleksowo uregulują obecną sytuację na rynku węglowym.

Pragniemy wskazać, iż na tą chwilę PG Silesia sp. z o.o. bezpośredniość daje zatrudnienie ok. 1800 osobom. Dodatkowo należy jeszcze mieć na uwadze miejsca pracy w sekatorach i branżach powiązanych z przemysłem wydobywczym. Te miejsca pracy zostały zagrożone poprzez wybiórczy program rządowy oraz spółki węglowe sprzedające surowiec znacznie poniżej kosztów wydobycia. Kopalnia, taka jak PG Silesia, nie jest w stanie konkurować z takimi podmiotami.

Konsekwencją takiego działania są liczne wyrzeczenia, jakie stale ponoszą pracownicy PG Silesia Sp. z o.o. Największym niezagrożeniem budzącym nasz szczególny niepokój jest ryzyko zwolnień grupowych. Do końca roku Zarząd PG Silesia planuje zredukować liczebność załogi o ok. 100 osób.

Panie Prezydencie, pragniemy zaznaczyć, iż obecna sytuacja na rynku węgla kamiennego odbija się negatywnie nie tylko w sektorze wydobywczym, ale również w sekatorach powiązanych - a to w szczególności w sektorze energetycznym. Obecna sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji, tak by restrukturyzacja górnictwa objęła wszystkie kopalnie - nie tylko te wybrane.


Zapytanie poselskie posła Stanisława Szweda ws. stosowania cen dumpingowych węgla

Przedstawiciele załogi Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia" Sp. z o.o. zwrócili się z apelem do rządu o szybkie i kompleksowe uregulowanie sytuacji na rynku węglowym na Śląsku. Sytuacja w górnictwie jest dramatyczna, zapowiadany program restrukturyzacji górnictwa głównie polega na stosowaniu cen dumpingowych przez jedną ze półek węglowych, co powoduje olbrzymie komplikacje na rynku węglowym. Konsekwencją takich działań jest m. in. sytuacji kopalni "Silesia", która nie jest w stanie konkurować ze spółkami węglowymi, które sprzedają węgiel znacznie poniżej kosztów wydobycia. Kopalnia "Silesia" kosztem olbrzymich wyrzeczeń dzisiaj daje zatrudnienie 1800 pracownikom i wiele miejsc pracy w sektorach powiązanych przemysłem wydobywczym. Skutkiem takich niekorzystnych działań prowadzonych w branży górniczej będą zwolnienia pracowników w kopalni Silesia.

Dlatego zwracam się do Pani Premier z następującymi pytaniami:
1. Jakie działania podejmie rząd wobec kopalń, które stosując ceny dumpingowe psują rynek węglowy?
2. Co z realizacją programu restrukturyzacji górnictwa na Śląsku i czy ten program obejmuje również kopalnię "Silesia"?
3. W jaki sposób rząd zamierza uregulować sytuację na rynku węglowym?

ab / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj