Reklama

Wiadomości

  • 8 września 2015
  • wyświetleń: 1575

Cztery wyróżnienia dla Czechowic

W czwartek, 3 września odbyła się Polsko-Czeska Gala Projektów Europejskich, będąca podsumowaniem realizacji Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Do Czechowic-Dziedzic trafiły aż cztery z przyznanych za realizację Programu wyróżnień.

Podczas Gali nagrodzono najciekawsze i najbardziej efektywne mikroprojekty. Wśród laureatów znalazła się Gmina Czechowice-Dziedzice - wyróżniona w dwóch kategoriach oraz Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

Gmina Czechowice-Dziedzice została wyróżniona w kategoriach: Odnowa i Ochrona Zasobów Kulturowych i Dziedzictwa Historycznego - "Dizajn na pograniczu. Re-kreacja miast na pograniczu polsko-czeskim" oraz Rozwój Infrastruktury Turystycznej i Okołoturystycznej - za realizację dwóch projektów w dziedzinie rozbudowy infrastruktury sportowo-turystycznej wspierającej aktywną rekreację.

Istotnym celem projektu "Dizajn na pograniczu" był udział społeczności - mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych - w tworzeniu rozwiązań zagospodarowania przestrzeni publicznych, poprzez włączenie ich w proces ich tworzenia. W tym celu odbył się cykl warsztatów i paneli dyskusyjnych w Czechowicach-Dziedzicach i Orlovej. Zespół "Dizajn na pograniczu" kładł nacisk na to, by wypracowane w ramach projektu rozwiązania odpowiadały lokalnym potrzebom.

Projekt "Dizajn na pograniczu" - konferencja - 06.2014
Projekt "Dizajn na pograniczu" - konferencja - 06.2014 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Kolejnym wyróżnionym projektem realizowanym przez Gminę Czechowice-Dziedzice był "Chodźcie z nami. Aktywna rekreacja na ścieżkach nordic walking". Rezultatem realizowanego od kwietnia do września 2013 roku projektu jest bezpośredni wpływ na podniesienie jakości życia mieszkańców Czechowic-Dziedzic i Orlovej. W ramach projektu wybudowano nowe ścieżki w popularnym "Lasku", czyli czechowickim Parku Miejskim. Na odnowionych, wyłożonych nowym brukiem parkowych ścieżkach, z których mogą teraz korzystać spacerowicze, wyznaczono trzy pętle do nordic walkingu o różnych dystansach. Trasy te oznakowano i opisano na tablicach, co znacznie ułatwia trenującym w "Lasku" precyzyjne wyznaczenie odpowiedniego dla siebie dystansu.

Marsz z kijkami w Lasku
Marsz z kijkami w Lasku · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Gmina otrzymała również wyróżnienie za realizację projektu "Z rakietą przez granicę. Letnie polsko-czeskie warsztaty tenisowe". W ramach projektu dofinansowana została budowa kortów tenisowych na terenie MOSiR-u w Czechowicach-Dziedzicach. Zorganizowano również cykl warsztatów z tenisa ziemnego, w których udział wzięło 80 osób.

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach wyróżniony został za realizację projektu "Sąsiedzi - z kulturą za pan brat". Projekt realizowany był w partnerstwie z Domem Kultury miasta Orlova, w okresie od maja do grudnia 2012 roku. W jego ramach zaplanowano różnorodne działania kulturalne, które odbywały się na terenie Polski w Czechowicach-Dziedzicach i na terenie Czech w Orlovej. Wyróżnienia dla Gminy oraz MDK-u odebrał zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic Maciej Kołoczek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach otrzymała wyróżnienie w kategorii Organizacja wydarzeń kulturalnych za realizację pięciu mikroprojektów adresowanych do dzieci oraz osób dorosłych. Nagrodę odebrała dyrektor Biblioteki - Ewa Kmiecik-Wronowicz. To drugie wyróżnienie dla transgranicznych działań Biblioteki.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.