Wiadomości

  • 11 września 2015
  • wyświetleń: 3096

Krzyż Wolności dla Zygmunta Mizery

Przy okazji uroczystości 35. rocznicy podpisania "Porozumień Jastrzębskich" wręczone zostały Krzyże Wolności i Solidarności najbardziej zasłużonym mieszkańcom Śląska. Odznaczenie otrzymał także Zygmunt Mizera, były radny Czechowic-Dziedzic oraz były starosta powiatu bielskiego.

Krzyż Wolności dla Zygmunta Mizery
Zygmunt Mizera przyjmuje Krzyż Wolności i Solidarności z rąk prezesa IPN. · fot. PiS Czechowice-Dziedzice


Uroczystości zaszczycił swoją obecnością Prezydent RP Andrzej Duda, który także przyznał odznaczenia zasłużonym. Krzyże wręczał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Wśród odznaczonych znalazł się jedyny mieszkaniec Czechowic-Dziedzic, Zygmunt Mizera, były radny miasta oraz były starosta powiatu bielskiego, który w 1982 roku został internowany w stanie wojennym jako osoba otwarcie krytykująca ówczesny ustrój, a także działająca w strukturach "Solidarności" od jej powstania. Mizera był także inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa aż do 1987 roku.

Warto wspomnieć, że Zygmunt Mizera w związku ze swoją działalnością samorządową został uhonorowany Srebrną Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego 30 czerwca tego roku. - Grono kawalerów odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności stanowi niekwestionowaną, patriotyczną elitę naszego społeczeństwa i jest wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków - powiedział Łukasz Kamiński, prezes IPN podczas uroczystego wręczenia odznaczeń. Wśród wyróżnionych Krzyżem znaleźli się także Marek Kępski, były Wojewoda Śląski i Alojzy Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia Pokolenie i sygnatariusz "Porozumień Jastrzębskich".

-----

Krzyż Wolności i Solidarności ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2010 roku. Wzorowany jest na Krzyżu Niepodległości. Krzyż Wolności i Solidarności jest odznaczeniem przeznaczonym dla tych wszystkich, którzy w latach 1956-1989 narażając się na bezpośrednie represje ówczesnych władz, zasłużyli się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz działali na rzecz obrony praw człowieka i obywatela w minionej epoce socjalistycznej.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.