czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 15 września 2015
  • wyświetleń: 1550

Pomoc dla hodowców ryb

Susza w rolnictwie uruchamia programy pomocowe. Rolnicy w krytycznej sytuacji słusznie oczekują wsparcia, które w przeszłości niestety najczęściej omijało stawy hodowlane. Dzisiaj w krytycznej sytuacji znaleźli się hodowcy ryb, tak więc i oni oczekują wsparcia.

Susza w tym roku dotknęła większą część Polski. Wyschła ziemia, rowy melioracyjne, leśne cieki, jeziorka, strumyki, a nawet niektóre rzeki. Nie ominęła także stawów hodowlanych. Te rezerwuary wody długo opierały się suszy, stając się często jedynymi w okolicy dostarczycielami wody. Jednak stawy powoli oddawały przyrodzie zgromadzoną wiosną cenną wodę, utrzymując życie biologiczne w odpływających z nich strumykach. Wiele stawów z wielkim trudem dotrwało do wrześniowych opadów, podtrzymując swoją podstawową funkcję, jaką jest hodowla ryb.

W sierpniu w wielu stawach brakowało od 50-80 procent wody, a jej temperatura nierzadko przekraczała 32 st. C. W tych ekstremalnych warunkach rybacy znacznie ograniczali lub wręcz zaprzestawali karmienia osłabionych ryb, by utrzymać je przy życiu, co skutkowało zahamowaniem ich przyrostów. Niestety w wielu obiektach hodowlanych następowały śnięcia.

Na terenie LGR Bielska Kraina przeprowadzany jest monitoring skutków suszy na stawach hodowlanych, co pozwoli określić skalę zjawiska i złożyć uprawnioną interwencję u stosownych władz. Wypełniony załącznik należy przesłać na adres e-mailowy: biuro@bielskakraina.pl lub złożyć osobiście w siedzibie biura LGR Bielska Kraina ul. T. Regera 81 w Bielsku-Białej do 16 września. Po zebraniu danych od rybaków zbiorcze dane z terenu wszystkich LGR zostanie skierowane jako wystąpienie do MRiRW z apelem o wsparcie gospodarstw rybackich dotkniętych suszą.

Do pobrania: Monitoring skutków suszy na stawach hodowlanych w 2015 r.

BM / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.