Wiadomości
- 21 października 2015
- wyświetleń: 4436
Uczniowie LO Skłodowskiej na Cyprze
Od 4 do 11 października dziewięcioro uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach pod opieką dwóch nauczycielek, a także uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich: Włoch, Estonii i Cypru, uczestniczyli w czwartej krótkoterminowej wymianie grup młodzieży na Cyprze.
Był to kolejny etap realizowanego wspólnie projektu "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności", Program Erasmus+ akcja 2- "Partnerstwa strategiczne". Celami projektu są m.in. rozpoznawanie predyspozycji zawodowych uczniów oraz umożliwienie im świadomego wyboru kierunku studiów i bardziej satysfakcjonującej pracy, zmniejszenie poziomu bezrobocia w krajach Unii Europejskiej, praktyczne zapoznanie uczniów ze specyfiką konkretnych zawodów. Dzięki działaniom projektu uczniowie zdobywają informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danej profesji.
W trakcie wymiany na Cyprze uczniowie w międzynarodowych grupach uczestniczyli w mini stażach w instytucjach takich jak: Hotel Anassa, szpital i posterunek straży pożarnej w Polis oraz winiarnia Vasilikon.
W Hotelu Anassa uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez jedną z pracownic tego ekskluzywnego miejsca. Pięciogwiazdkowy obiekt położony nad Morzem Śródziemnym w jednej z portowych miejscowości zachwycił wszystkich swoją okazałością. Malownicza sceneria i nowoczesna architektura w połączeniu z tradycyjnymi elementami wywarły ogromne wrażenie. Jest to miejsce pełne inspiracji, idealne do wypoczynku i regeneracji. Znakomicie oddaje uroki typowego cypryjskiego miasteczka. Oferowane atrakcje, m. in. SPA & Wellness, sporty wodne, nurkowanie, żeglarstwo czy wspinaczka górska, a także wiele innych sprawiają, że żaden z gości się nie nudzi i na długo zapamiętuje pobyt tutaj. Uczniowie mieli niespotykaną okazję do zwiedzenia całego hotelu i zapoznania się z funkcjonowaniem poszczególnych jego sekcji.
W szpitalu w Polis uczniowie poznali sposób działania służb medycznych w mieście i ich powiązanie z innymi pobliskimi jednostkami medycznymi. Zobaczyli również jak pracują lekarze specjaliści i pielęgniarki. Odwiedzili różne gabinety oraz sale zabiegowe, zobaczyli, jak wygląda badanie echokardiograficzne serca oraz EKG wysiłkowe. Ponadto zapoznali się z działaniem wielu aparatur oraz sprzętów medycznych pomocnych w przeprowadzaniu badań i stawianiu trafnych diagnoz.
Kolejnym miejscem stażu był nowoczesny, wyposażony w dwa helikoptery i dwa samoloty, posterunek straży pożarnej w Polis. Tutaj młodzież zapoznała się z charakterystyką działań w sytuacjach ekstremalnych, takich jak: pożary lasów, traw, budynków czy też działania ratunkowe prowadzone podczas wypadków komunikacyjnych. Uczestnicy spotkania zobaczyli nowoczesną, w pełni wyposażoną siedzibę służb, poznali osoby, które na co dzień pomagają innym. Najciekawsza była z pewnością prezentacja nowych wozów strażackich i ekwipunku każdego strażaka. Wszyscy zdali sobie sprawę z tego, jak niebezpieczna i trudna jest praca osoby, na której spoczywa tak duża odpowiedzialność.
Uczniowie zwiedzili także winiarnię Vasilikon w miejscowości Kathikas, jedną z pierwszych założonych w regionie, a także istniejące obok niej muzeum z licznymi eksponatami i zabytkowymi maszynami. Zostali wtajemniczeni w cały proces produkcji wina, który składa się z kilku etapów - od zbierania winogron, przez fermentację, butelkowanie, aż do przechowywania i leżakowania. Sukces dwóch braci - założycieli - polega głównie na połączeniu wysokiej jakości winogron, doświadczenia, ogromnej wiedzy i poświęcenia z zaawansowaną technologią.
Razem z młodzieżą z innych krajów uczniowie zwiedzili jedno z największych miast na Cyprze - Paphos, które jest głównym ośrodkiem turystycznym wyspy. To właśnie tam, według mitologii greckiej, narodziła się z morskiej piany bogini miłości Afrodyta. Miasto ze względu na bogactwo zabytków zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Średniowieczny port Kato Paphos - pełen kolorowych łodzi rybackich oraz rozciągająca się wzdłuż brzegu morza promenada z licznymi tawernami i tradycyjną zabudową tworzą niezapomniany i jedyny w swoim rodzaju charakter miejsca. Kamieniste plaże skąpane w promieniach słońca, krystalicznie czysta woda i przepiękne widoki były dla wszystkich uczestników wspomnieniem gorącego lata.
Tydzień pobytu na uroczej wyspie szybko dobiegł końca. Cypryjscy koledzy i nauczyciele stworzyli wspaniałą, rodzinną atmosferę, dlatego też niełatwo przyszło się z nimi pożegnać. Uczestnicy projektu nawiązali ze sobą świetny kontakt i z pewnością będą starali się go utrzymać. Ostatnie chwile spędzone razem były niezwykle wzruszające i emocjonujące. Na pewno wszyscy zapamiętają je na długo.
Paulina Zachara z kl. 2a
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.