czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 listopada 2015
  • wyświetleń: 1405

Dla rodzin dotkniętych autyzmem

Stowarzyszenie "Razem Łatwiej" z Czechowic-Dziedzic wraz z Grupą nieformalną "Trójka Inicjatywna" przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach w okresie od 15 czerwca do 30 października 2015 roku realizowało projekt "Oswoić bliskość".

W projekcie uczestniczyły rodziny dotknięte autyzmem, zamieszkałe na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. Projekt stwarzał rodzicom możliwość poszerzania wiedzy, wymiany indywidualnych doświadczeń związanych z chorobą dziecka, a dzieciom pozwolił na integrację z rówieśnikami.

W ramach projektu przeprowadzono trzy spotkania, podczas których równolegle prowadzone były zajęcia dla rodziców i dzieci.

Podczas pierwszego spotkania w dniu 4 lipca odbyły się zajęcia szkoleniowo-edukacyjne z psychologiem "Zrozumieć autyzm" (cz. I) skierowane do rodziców, mające na celu pogłębienie wiedzy na temat autyzmu oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń.

Zajęcia"Ruch to zdrowie" skierowane do najmłodszych umożliwiły poprzez aktywny kontakt wzajemne zapoznanie się dzieci z pedagogiem i wolontariuszami.

W trakcie drugiego spotkania w dniu 18 lipca przeprowadzono zajęcia warsztatowe rodziców z psychologiem "Zrozumieć autyzm" (cz.II) gdzie rodzice wzięli udział w praktycznych ćwiczeniach ukazujących sposoby wielozmysłowego poznawania świata oraz poznali alternatywne formy komunikacji.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach "Zabawa sposobem na integrację" (cz. I) były to warsztaty pedagoga z dziećmi i wolontariuszami, przeplecione muzykoterapią. Odbył się także konkurs plastyczny z nagrodami.

Ponadto dzieci miały szansę aktywnie uczestniczyć w dogoterapii prowadzonej przez doświadczonych instruktorów. Rodzice poznali inną formę terapii poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami.

Trzecie spotkanie w dniu 29 sierpnia miało charakter wyjazdowy. Wspólna wycieczka do stadniny koni była jednocześnie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych działań oraz wręczono pamiątkowe dyplomy.

W trakcie trwania projektu zapewnione było wsparcie wolontariuszy, zarówno podczas prowadzenia zajęć jak i w miejscu zamieszkania rodzin.

Projekt był dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

aka / czecho.pl
źródło: OPS Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.