czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 listopada 2015
  • wyświetleń: 4300

Półkilometrowy łącznik już gotowy

Kosztem prawie 512 tys. złotych gmina wybudowała nową drogę - prawie półkilometrowy łącznik pomiędzy ulicami Grabowicką i Drzymały. Realizacja oczekiwanej przez mieszkańców rozbudowującego się osiedla inwestycji była możliwa dzięki temu, że wcześniej sami przekazali gminie grunty pod drogę.

Grabowicka, Drzymały
Łącznik już gotowy! · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Budowa nowej ulicy ma poprawić komunikację pomiędzy pobliskimi budynkami mieszkalnymi a ulicami Grabowicką i Drzymały. Chodzi przy tym nie tylko o domy znajdujące się wzdłuż przyszłego łącznika, ale i w dalszej okolicy. Osiedle, na którym wybudowana została nowa ulica, w ostatnich latach mocno się bowiem rozbudowało. Z tej właśnie przyczyny, wolę budowy łącznika władze gminy zadeklarowały już przed trzema laty, na przeszkodzie stanęły jednak sprawy własnościowe, związane z procedurą przekazania gminie gruntów pod budowę nowej ulicy przez kilkudziesięciu właścicieli działek.

Ostatni akt notarialny podpisano w połowie ubiegłego roku. Gmina stała się wówczas ostatecznie właścicielem wydzielonego pasa gruntu, na którym powstała droga. Dopiero posiadając tytuł do dysponowania gruntem mogła przygotowywać inwestycję i wystąpić o pozwolenie budowlane, a po jego otrzymaniu ogłosić przetarg, w którym wyłoniony został wykonawca. Odbiór inwestycji odbył się w połowie listopada.

Nowa ulica, stanowiąca łącznik między ulicami Grabowicką i Drzymały, ma prawie pół kilometra długości. W ramach inwestycji powstała jezdnia asfaltowa o szerokości 4,5 metra wraz z chodnikiem o szerokości 1,5 metra po jednej stronie oraz utwardzonym poboczem gruntowym o szerokości pół metra po drugiej. Na nowej ulicy wykonano również oświetlenie.

To nie jedyna inwestycja na gminnych drogach w drugiej połowie tego roku. Wykonano bowiem również m.in. konstrukcję jezdni wraz z nawierzchnią asfaltową na całej długości ulicy Chopina (koszt - 189,6 tys. zł), na której wcześniej - w zeszłym roku - kompleksowo wymieniono wodociąg, a obecnie kończy się (stan na połowę listopada br.) remont ulicy Oliwnej (również nawierzchnia asfaltowa wraz z konstrukcją jezdni - koszt to 153,1 tys. zł). Trwa przebudowa 350-metrowego odcinka ulicy Zacisznej w Ligocie (również nowa nakładka z podbudową) wraz z wymianą wodociągu (za kwotę 508,5 tys. zł). Nowy asfalt wraz z podbudową kosztem 308,8 tys. zł powstaje również na ulicy Makuszyńskiego (wcześniej, w poprzednich latach wykonano tam parking i chodnik, a teraz - w ramach inwestycji - wymieniono również odcinek kanalizacji deszczowej).

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.