czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 stycznia 2006
  • wyświetleń: 1704

Trwa Festiwal Dobrych Filmów

Już po raz kolejny w czechowickim kinie „Świt” rozpoczął się „Tydzień Dobrych Filmów”. Impreza potrwa do 26 stycznia.

W tym roku możemy zobaczyć m.in. filmy: Wima Wendersa, Larsa Von Triera i Petra Zelenki (znanego m.in. z „Tygodnia Czeskich Filmów”). Równocześnie zobaczymy kilka pozycji reżyserów mniej w Polsce znanych: Tomasa Vinterberga, Niki Caro, Erika Poppe, Kaya Pollaka, czy Michaela Haneke.

Spośród prezentowanych filmów na szczególną uwagę zasługuje nowy film Larsa von Triera – „Manderlay”, kontynuacja „Dogville”. Ze względu na osobę reżysera warto zobaczyć „Nie wracaj w te strony” zasłużonego w krytyce filmowej Wima Wendersa.

Ciekawie zapowiada się również animowana, węgierska „Dzielnica”, będąca europejskim odpowiednikiem amerykańskiej kreskówki „South Park”. Zobaczymy również parę komedii, zaś na posiadaczy karnetów czeka loteria fantowa z cennymi nagrodami.

Karnety do nabycia w sekretariacie kina „Świt” w cenie 50 zł (zwykłe) i 40 zł (ulgowe). Cena biletu na pojedyńczy seans: 13 zł.

MiK

-------------------

20 stycznia (piątek)
20.00 Zakochani widzą słonie (Dania/Islandia)
22.00 Manderley (Dania/Szwecja/Niemcy)

21 stycznia (sobota)
20.00 Jak w niebie (Szwecja)
22.30 Moja Droga Wendy (Dania/Francja/Niemcy/Wielka Brytania)

22 stycznia (niedziela)
20.00 Loteria filmowa
20.15 Guzikowcy (Czechy)
22.15 Dzielnica (Węgry)

23 stycznia (poniedziałek)
20.00 Jeździec wielorybów (Nowa Zelandia/Niemcy)

24 stycznia (wtorek)
20.00 Ukryte (Francja/ Austria/Niemcy/Włochy)

25 stycznia (środa)
20.00 Nie wracaj w te strony (Niemcy/USA)

26 stycznia (czwartek)
20.00 Hawaje, Oslo (Norwegia)

------------------

MOJA DROGA WENDY
Dania/Francja/Niemcy/Wielka Brytania 2005, dolby digital, 105 min.

Reżyseria: Thomas Vinterberg. Wykonawcy: Jamie Bell, Bill Pullman, Michael Angarano, Danso Gordon

W małym miasteczku osiemnastoletni Dick po stracie ojca czuje się bezpiecznie jedynie z pistoletem w dłoni. Choć nazywa siebie pacyfistą, razem z kolegami zakłada klub miłośników broni. Pewnego dnia młodzi ludzie są zmuszeni użyć jej w obronie własnej. Zaciera się cienka granica pomiędzy dobrem i złem.

ZAKOCHANI WIDZĄ SŁONIE
Dania/Islandia 2005, dolby digital, 109 min.

Reżyseria: Dagur Kári. Wykonawcy: Jakob Cedergren, Tílly Scott Pedersen, Nícolas Bro, Morten Suurballe.

Daniel mieszka w Kopenhadze i utrzymuje się z malowania deklaracji miłosnych na murach. Ma wieczne problemy z parkingowymi, policją, właścicielem mieszkania... Mimo to udaje mu się wieść dość beztroskie życie. Jeżdżąc po mieście wysłużonym Fiatem 500 i słuchając muzyki klasycznej, Daniel wydaje się w ogóle nie zauważać problemów dnia codziennego. Wszystko to do dnia, w którym zakocha się we Franc, dziewczynie równie nieodpowiedzialnej i czarującej, jak on sam. Do tego mało przytomnej. Daniel wie, że znalazł wreszcie dziewczynę stworzoną dla siebie. Pełna absurdalnego humoru opowieść o ludziach wyluzowanych do granic możliwości, o spotkaniach, które zmieniają życie na zawsze, o miłosnej gorączce, dzięki której ulicami przechadzają się słonie.

JAK W NIEBIE
Szwecja 2005, dolby digital, 130 min.

Reżyseria: Kay Pollak. Wykonawcy: Michael Nyqvist, Frida Hallgren, Helen Sjoholm.

Daniel Daréus, kompozytor znudzony światowym życiem, wraca po latach do rodzinnego miasteczka. Nikt jednak nie rozpoznaje w nim małego chłopca, który niegdyś wyjechał w daleki świat. Tajemniczy przybysz najpierw budzi ciekawość mieszkańców potem burzy małomiasteczkowy spokój, nikogo nie pozostawiając obojętnym. Jednych fascynuje i pozwala odkryć radość życia, drugich bulwersuje powszechnym uznaniem, którym zaczął cieszyć się w całym miasteczku. Dla charyzmatycznego kompozytora szczególnym odkryciem będzie młoda i wrażliwa Lena, która pomoże mu zachwycić się pięknem życia i miłością, na którą czekał całe życie.

MANDERLAY
Dania/Szwecja/Niemcy 2006, dolby digital, 139 min.

Reżyseria: Lars von Trier. Wykonawcy: Bryce Dallas Howard, Isaach de Bankole, Willem Dafoe, Danny Glover.

Po wymierzeniu sprawiedliwości w miasteczku Dogville Grace wraz z ojcem oraz jego gangsterską świtą trafiają przypadkiem do Manderlay. Jest rok 1933, a ta plantacja gdzieś pośrodku Alabamy, odgrodzona od świata żelazną kratą, jest miejscem, gdzie nadal kwitnie niewolnictwo. Pomimo tego, że zostało oficjalnie zniesione siedemdziesiąt lat wcześniej.

JEŹDZIEC WIELORYBÓW
Nowa Zelandia/ Niemcy 2005, dolby digital, 101 min.

Reżyseria: Niki Caro. Wykonawcy: Keisha Castle Hudges, Rawiri Paratena, Vicky Houghton, Cliff Curtis.

Akcja filmu rozgrywa się wśród społeczności nowozelandzkich Maorysów. Pai–dwunastoletnia dziewczynka walczy o względy swojego zrzędliwego dziadka. Koro – surowy dziadek Pai, jest wodzem wioski, ostatnim władcą w patryjarchalnej linii, która sięga aż do Paikiei, założyciela plemienia, który jak mówi legenda przybył na wyspę na wielorybie. Koro jest przekonany że jego dynastia zostanie przerwana, nie ma żadnego pożytku z wnuczki. Namawia więc syna Porourandi, by spróbował jeszcze raz z nową żoną. Syn odmawia i wyjeżdża do Europy. Jego córka Pai zostaje z dziadkami i z pomocą kochającej, acz twardo chodzącej po ziemi babci, okazuje się równie zakochana w tradycji Maurysów jak jej dziadek.

NIE WRACAJ W TE STRONY
Niemcy/USA 2005, dolby digital, 122 min.

Reżyseria: Wim Wenders. Wykonawcy: Sam Shepard, Jessica Lange, Tim Roth.

Howard Spence swoje najlepsze dni ma już za sobą. Kiedyś grał główne role westernowych bohaterów, teraz musi zadowolić się drugoplanowymi chałturami. Zawsze prowadził samolubne życie, a odrazę do samego siebie topił w alkoholu, narkotykach i setkach przygodnych romansów z coraz młodszymi dziewczynami. Gdyby teraz umarł, nie byłoby nikogo, kto uroniłby po nim łzę. Matka, której nie widział od 30 lat, informuje go, że prawdopodobnie gdzieś żyje jego dziecko. Howard czepia się tej myśli niczym iskierki nadziei, że nie żył zupełnie na próżno. Wyrusza na poszukiwanie potomka. Odkrywa życie, które przegapił...

UKRYTE
Francja/Austria/Niemcy/Włochy 2005, dolby digital, 114 min.

Reżyseria: Michael Haneke. Wykonawcy: Daniel Auteuil, Julette Binoche.

Georges jest prezenterem telewizyjnego programu, w którym dyskutuje o nowych książkach. Pewnego dnia otrzymuje kasetę, na której nagrano kilkugodzinną obserwację jego domu. Materiały na kolejnych taśmach stają się coraz bardziej intymne, towarzyszą im także niepokojące rysunki, przypominające Georgesowi sceny z dzieciństwa. Wszystko wskazuje na to, że nadawca zna go od dawna. Mężczyzna czuje, że nad jego bliskimi zawisło wielkie niebezpieczeństwo, ale, ponieważ nikt bezpośrednio im nie groził, policja odmawia pomocy.

GUZIKOWCY
Czechy 2005, dolby digital, 102 min

Reżyseria: Petr Zelenka. Wykonawcy: Pavel Zajíček, Michaela Pavlátová, Jan Čechtický, Frantiąek Černý.

Czarna komedia Zelenki powstała z sześciu niezależnych opowiadań, które twórca połączył wspólnymi motywami. Epizody ze współczesnej Pragi, japońskiej Kokury i pokładu niesławnego bombowca Enola Gay łączą tajemnicze związki, którymi jest przesiąknięty bieg zdarzeń. Tytuł filmu oznacza fikcyjną przypadłość, na którą cierpi jeden z bohaterów – guzikowcy wkładają sobie protezy zębowe między pośladki i wyrywają nimi guziki
w tapicerowanych meblach.

DZIELNICA
Węgry 2004, dolby digital, 85 min.

Reżyseria: Áron Gauder

Film opowiada o dzieciakach pochodzącyh z dwóch rywalizujących gangów w dotkniętej biedą, multietnicznej dzielnicy w Budapeszcie. Ricsi Lakatos, nastoletni syn miejscowego cygańskiego bossa zakochuje się w Julice Csorbie, córce węgierskiego bossa dzielnicy. Po otrzymaniu rady od swego zrzędliwego dziadka (Najpierw musisz zdobyć pieniądze. Kiedy zdobędziesz pieniądze, zdobędziesz władzę. Kiedy zdobędziesz władzę, zdobędziesz kobietę), Ricsi decyduje, że jest to metoda na zdobycie ukochanej. Gromadzi więc wszystkie dzieciaki z obu gangów i przedstawia im genialny pomysł szybkiego wzbogacenia się, który przebiega w kilku etapach...

HAWAJE, OSLO
Norwegia 2004, dolby digital, 125 min.

Reżyseria: Erik Poppe. Wykonawcy: Trond Espen Seim, Jan Gunnar Røise, Evy Elise Kasseth Røsten, Aksel Hennie, Petronelle Barker

Opowieść o kilku osobach, których losy, czasem nieświadomie, splatają się podczas najgorętszego dnia roku w Oslo. Śledzimy Frode i Willę, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich nowonarodzone dziecko ma niewielkie szanse na przeżycie. Jest Bobbie-Pop, gwiazda pop, którą gasnąca sława doprowadziła do próby samobójczej. Poznajemy kleptomana Leona, zamkniętego w szpitalu psychiatrycznym, szukającego Asy, z którą 10 lat wcześniej postanowili się pobrać. Pojawia się Trygve, brat Leona, który z okazji swych urodzin zabiera brata ze szpitala. Przypominający nieco „Na skróty” czy „Magnolię” film okrzyknięto najlepszą od lat norweską fabułą.

Kino Świt

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.